v

v

MAKEDONON

         ПОЧЕТНА

 

v

v

v

MAKEDONON

 

.

29/04/2017 Македонија

.

Пожар во Генералштабот на АРМ - Нема повредени лица ( 29/04/2017 )

МАКЕДОНОH: Дали, Хојт Ли, поддржувач на терористи, успеа ли, да ''издејствува'' средба со Прецедателот на Република Македонија - Иванов. 
Ќе видиме, Прецедтелот,..
негираше средба пред некој ден,.. но откако му се ''запали'' пpeд два дена под несреќни околности Генералшатабот на АРМ, а му организираа и државен Удар во Собранието, во четвртокот. СЕ е можно. 

 

Хојт и Бејли ќе одговараат за нивното криминално делување во Република Македонија

Ма каква среќа во несреќа, Хојт е тука, тој ќе реши СЕ, да не беше испланиран, овој циркус во четвртокот, за ''пироманот'', пардон ''миротворецот'' Хојт?

Хојт и Бејли дадоа безрезервна подршка за ''демократски'' избраниот  помилуван  терорист, пардон, Прецедател на Собранието на PМ. Ма нивниот Прецедател ( Прецедателот на САД ) знае ли, што ''матат'' овие двaјца?

 Најверојатно Прецедателот на САД, нема време за малата Македонија

Не знаеле ништо, од САД, што се случува и што прават бирократите на САД во Европа и Р. Македонија.

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила.

МАКЕДОНОH:  Што договориле ќе видиме после некој ден, живи били па видели.

Зошто Македонскиот Прецедател, се среќава со ''заменик'' на нешто, проверивте дали тој Хојт и воопшто е заменик,.. некаде? Можеби му дале оставка.

.

АЛСАТ објави дека немало 60 пратеници во салата во четвртокот

http://puls24.mk/mk/vesti/alsat-objavi-deka-nemalo-60-pratenici-vo-salata-vo-cetvrtokot

Таканаречената опозиција, во желба за некоја година власт, на погрешен начин, со погрешни политички партнери, ја ''поткопуваат'' Македонската Држава, ова не е прв пат од нивна страна. Неможе повеќе да се прават отстапки за албанското малцинство, нивните барања се понижувачки. Сега се најдоа тие ''диктаторите'' ИЗМЕШАНИ меѓу народот, да ја бранат Македонската Држава, кои до вчера беа политички партнери  и сега се, ќе видите, пак ќе се здружат, cо ДУИ - помилувани за тероризам, начело со помилуван за тероризам, кој си го ракетира ''својот'' народ, а тие другите ''својот''.  Tие главните кои ја ''туркаат'' таа ''тиринската платформа'', тие ли ќе ве внесат во ЕУ и НАТО,.. или патентирани криминалци. Треба да сте малоумни,  ако го мислите тоа. Ќе ви земат СЕ, нема да ви дадат, ништо.
Направивте од ''диктаторот'' и велепредавникот, бранител на националните интереси,.. ЗАСРАМЕTЕ СЕ. 
 

НЕМОЖЕ една диктатура да се замени со друга диктатура, водачот на Опозицијата е психопат и патентиран криминалец, каде сте тргнале, тие се посилни финансиски, поспособни политички, воено помоќни од вас и повеќе мотивирани, ќе ве ''испотепаат'', сите, а Македонската Државa ќе оди надолу, надолу,... 
Најдете си барем некој водач кој НЕ Е ОСУДУВАН, па помилуван за криминал, вашите партнери - помилуванитe  за тероризам, вие бевте тие
СДСМ,  кои им ја отворивте вратата  на  помилувани за тероризам  во политиката 2001,.. вака сте само една траги-комедија и тие од надвор што ве помагаат и тие се смешени, кога зборуваат за демократија и право.

Вака како што сте тргнале само и наштетувате на Македонската Државa, затоа застанате.

17.03.2017  Македонија

'' Генијалната '' политика водена во изминатиот период од страна на ВМРО ДПМНЕ, доведе да ДПМНЕ го моли Заев - патентиран криминалец, и СДСМ, да биде премиер на влада на Р. Македонија, а Заев да одбива, а сето тоа на сметка на угледот и достоинството на народот и граѓаните на Македонската Држава.

Оваа траѓи - комедија ја нема, немало и нема да ја има никаде во светот, само кај нас.

.

01.02.2017  Македонија

НЕ  ГО  ПРИЗНАВАЛЕ  ПРЕЦЕДАТЕЛОТ,  САМО  КОГА  И  ОДГОВАРА

       Cредба меѓу Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во вилата на Водно, како дел од консултациите со политичките партии за актуелната политичката состојба во Македонија и формирањето нова влада
    

                   Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов: Мандат за тој што ќе докаже дека може да состави влада


„Заштита на државните интереси на Република Македонија, што подразбира зачувување и зацврстување на унитарниот карактер на државата, системска реформа на кризата во која ќе бидат опфатени субјекти на системот на национална безбедност “ - изјави
Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов

.

01.02.2017  Македонија

МАКЕДОНОН: Кој е За Македонија и да не е осудуван или под истрага за криминал, да формира влада. Ако има такви политичари,...  има ли такви политичари  денес во Република Македонија?

CTOП ЗA ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

Моите најискрени комплименти до Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов.

За Стојан Андов најдобро е да си остане во заборав.  Hајдобро за тој негативен политички елемент, е да си остане во заборав,  доста беше, од тебе и од такви како тебе

.

Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов ГО ПОКАЖА ПАТОТ нa политичаритe.

.

По СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го предава македонскиот народ и држава,...  ПОВЕЌЕ

.

25.02.2017 | 20:56  Македонија

Хан: По собраните потписи мандатот да се даде на Зоран Заев

 

Овие индивидуи треба да се отстранат од политика , а не да и се дава власт

26/02/2017 12:24


Илир Кула: '' Заев е во состојба да направи сунет за да ги излаже Албанците '' Истакнатиот албански аналитичар и експерт за меѓународна политика Илир Кула на крајот од една негова колумна ја критикува ДУИ, откако партијата на Али Ахмети ги даде мандатите за формирање на влада со губитникот на изборите.

.

МАКЕДОНОН: Е евидентно ЕУ, или дел, од ЕУ,  НЕ Е за демократија и воспоставување на правото во Македонија. 

Пред некој ден дури без трошка срам од ЕУ  изјавија ''дека за господата од ЕУ, немa   проблем  за  воспоставување на  некаква траѓикомична албанска платформа '',  предложена од платеникот на Сорос, Рама, прецедателот на влада на Албанија, значи, наметната од друга држава, а на штета на Македонија.

Денес гледаме за кој '' работи '',  '' демократот'' Хан.

Да бев Прецедател на Македонија,  јас како прво би ѓи уапсил и би ѓи извел пред суд,  да и  се суди   за влепредаство,   на  сите тие кои отидоа кај Рама,  со цел да го понижуваат Македонскиот народ и Држава.

26/02/2017 

ОД ДЕНЕС НЕ ГЛЕДАМ МОТИВ ДЕКА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА СЕ ЗАЧЛЕНИ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА.  ТАМУ НЕ СМЕ ДОБРОДОЈДЕНИ, ПА ЗАТОА, РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ ДЕЛ ОД ''ЕУ''. 

Ако,  Обединетото Кралство, сака да ''излезе'' од  таа ''ЕУ'',  зошто Македонија да си става ''јарем'' за волови  '' доброволно ''. 

ЗНАЧИ ОД ДЕНЕС МАКЕДОНИЈА Е СЕ,  e  ПРОТИВ ДА  РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА,  СТАНЕ ЧЛЕНКА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА,  И ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ БАРАЊЕТО  ЗА ЧЛЕНСТВО,  ПОД  СРАМНAТА КРАТЕНКАТА '' FIROM '' - ПJPM. 

Република Македонија има премногу неријатели во ЕУ, доволно е била омаловажувана, а и  e опкружена од сите страни со негатори на Македонскиот народ и Држава. Затоa Државата треба да мисли, да се вооружи и да смета самата Држава, за одбрана, ако затреба , а не да се потпира на некој друг во однос на одбраната.

.

.

Прецедателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов: Мандат за тој  што е за унитарна држава и итн и итн.

.

МАКЕДОНОН: Јас велам Прецедателе, почни да апсиш,.. а не да доделуваш мандат за влада на криминалци и помилувани терористи.

.

26.02.2017 | 20:34 Македонија


Груевски: Ќе го поддржиме Заев за премиер ако СДСМ се откаже од платформата

Груевски: Прифаќам да ме уапсат, затворат и малтретираат- Заев нека удри по мене, само нека ја остави државата

Груевски: Државата е нападната, ние и народот ќе ја браниме и ќе победиме26.02.2017 | 21:23 Македонија


Oд  СДСМ:

Граѓанска и единствена Македонија чекори кон подобра иднина за сите, и ниту една лага на Никола Груевски тоа нема да го спречи.

Никола Груевски цели десет години злосторнички се однесуваше кон Македонија и нејзините национални и стратешки интереси.

Груевски и неговите најблиски соработници ќе одговараат пред институциите на системот за грабежот, криминалот, корупцијата, личните, професионални и семејни трагедии што им ги нанесоа на граѓаните на Република Македонија.

Лагите на обвинетиот Груевски за наводни редефенирања, федерализации и кантонизации на државата се последица на стравот од соочување со правдата која доаѓа.

Никој повеќе не му верува на обвинетиот Груевски. На граѓаните на Македонија им е јасно дека под закана се само привилегиите на Груевски и фамилијата.

Заев договорил Србите да бидат обвинети за геноцид

Дел од коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ бил и донесување на одлука со која ќе се прогласи сторен геноцид врз Албанците во Македонија, кој наводно се направил помеѓу двете светски војни.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев кога ова го образложувал пред присутните членови на Централниот одбор на партијата, истовремено напоменал дека тоа не е толку опасно за Македонците, бидејки вината ќе паднела кај Србите, кои управувале со власта во тој период.

Ова било одбиено кај дел од присутните, и притоа крајниот договор за коалицирање со ДУИ не поминал едногласно, пред се поради противењето за одредени штетни решенија....

На седницата на Централниот одбор, лидерот на СДСМ Зоран Заев им ги соопштил дел од работите кои биле договорени со ДУИ.

Освен за работите за кои веќе се знае во јавноста дека се прифатени, Заев и СДСМ постигнале договор за широка употреба на Законот за јазици, со кој практично ќе се официјализира албанскиот јазик, а образложението му било дека Албанците не се чувствувале за конституитивен народ и со ова законско решение тие ќе се изедначат со Македонците.

Потоа, поради непријатната атмосфера која настанала, Заев наспроти тврдењата на Бујар Османи дека законот за јазици е готов и целосно усогласен, тој на Централниот одбор соопштил дека во овој момент номотехнички не е напишан Законот.

Исто така, Заев посочил дека ќе се отвори прашањето за промена на знамето, грбот и химната, кое ќе се решава во втора фаза. Исто така, се разговарало во химната освен Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Јане Сандански да се додадат неколку имиња на албански екстремисти и членови на балистичкото движење како Наим Фрешери, Мефаил Зајази или Џемо Хаса.

Заев прифатил да се осуди геноцидот, на употреба на вооружени сили против цивилно албанско население.

Оправдувањето пред членовите на Централниот одбор му било дека тоа обвинувањето ќе се насочи кон Србите и тогашната српска власт и тие ќе се осудат за геноциден народ.

Се преговарало и за одложување на локалните избори, бидејќи моменталното расположение кај населението не било поволно за СДСМ.

Воедно, Заев најавил избор на свој јавен обвинител кој ќе работи согласно политиките на Владата на СДСМ.

Инаку, познато е дека самиот Бујар Османи претходно најави дека се договорени и двојазични пари, како и казна до 5 илјади евра за тој од администрација кој нема да ја почитува двојазичноста.

Ваквите одлуки биле примени со негодување и противење од страна на неколку членови на Централниот одбор на СДСМ, бидејќи тие јавно предупредиле на штетноста по унитарниот карактер на државата со кое се загрозува понатамошното опстојување и егзистирање на самата држава и дека тоа немало шанси да биде прифатено од народот.


25/03/2017

МАКЕДОНОН: Само да надоврзам дека, АКО, сакаме правда, историската вистина околу ''геноцидот'' во Македонија и Косово е следниот:

Во првата Балканнска војна, албанците ѓи помагале србските војски против турската војска. Тоа е вистината, што се однесува на почетокот на првата Балканка војна, во Косово.

Не негирам геноцид во Косово, од војската на СХС, посебно помеѓу новата граница на СХС и ново формираната за прв пат во историјата Албанија, 1912. 

Но неможе да се негира геноцид и од страна на албанците врз хирстијанското население во Косово, има документираани записи од странски писатели за етничкото чистење, од страна на албанците врз христијанското население во Косово. Во првата Балканка војна албанците ѓи помагале србите против турската војска. Тоа е вистината.  

Што се однесува во Македонија, и македонските вооружени организации ја помагале cрпската војска, посебно во Кумановската Битка,.. каде србите на почетокот губеле,.. но дошла помошта од Македонците. 

Во спорниот период cрпската војска во соработка со албанците, co фамозниот Јаја Ага и неговите бандити, не само во Тиквешкото востание, ма и пошироко, вршеле геноцид врз Македонското и Турското население. Тоа е вистината

Сега некои така наречени '' историчари '', произлегоа со нивна историја. Го нашле Заев и Шекеринска кои немаат поим од историја, и договориле, нешто

И  ЗА КРАЈ САМО ДА НАПОМЕНАМ, ДЕКА НА МАКЕДОНСКИОТ, ТАКА НАРЕЧЕН ''БАЛКАНСКИ'' ( КРВ И МЕД - на турски ) ПОЛУОСТРОВ, НЕМАЛО АЛБАНСКА ДРЖАВА ПРЕД 1912 ГОДИНА.  

Илирија е нешто  друго,..  кое албанците не го разбираат, а некој друг им го ''вметнал'' во главите, Илирија со Aлбанија нема ништо заедничко, освен асимилираната Илирија, денес со Албанија,  не се ни албанци туку себе се нарекуваат ш'чипари. 

1045, Ромеите населуваат за прв пат, Албанско население од Сицилија, во Македонија, поправо како платеници против Македонските востаници.

Аварите ( албанофони ) ги населиле Западните делови на ''Балканскиот'' Полуостров во 7 век, ма се до Плопонез, и ги истерале дури и последните остатоци на Спартанското население, кое се преселило во Сицилија. Значи денес ако сакаме да ѓи најдеме ''спартанците'' ќе ги најдеме некаде во Сицилија... Аварите ( албанофони ) oд Плопонез, тотално се ''гркофилизирани'', остануваат тие ''чамите''. Постојат Албанци во Јужните делови на Италија,.. тотално ce ''италијaлизирани'',... ма за тоа вие треба да си се интерcирате... Оф да не ''навредив некој''',.. со вистината,.. многу ми е жал.

Дополнителоно дури и после Кримските војни се населило ''албано - татарско - турско'' население во Косово.  

1944 година Партизаните со нивната Македонската - Косовска ударна бригада, ги разоружува балистите, но, не се врши протерување или геноцид,.. разоружувањето се разбира, не било по мирен пат.

Во 1950 - 1960, со благослов на Тито, се населуваат албанци ( заакоравени муслимани )  од Албанија преку Косово.

После 1992 е па сега вие знаете, Јас ли Се, да ви кажам. 

Политиката во Албанија  ја креира Италија во поголем дел,  а  во  Косово  во  помал дел и Германија. Италија има воена база во Албанија, наводно да спречи криминал. 

Албанија е најголемиот производител на марихуана во светот, а ''менторот'' посоветуван од страна,  на ''платформата од Тирана'',  изјави дека '' Ќе го уништиме канабисот во Албанија''. Тој ''менторот'' е обвинет од албанската опозиција за главниот ''ментор'' но и нa друѓи ''бизниси''  од страна, во  националниот  и  интернационалниот ''бизнис'' на дрога. Тој ''менторот'' бил премиер,.. на Албанија.

  Сакам само да ви напоменам дека албанската коњаница се борела против Александар Македонски и Македонците, во битката на Гавгамела.

Тоа е вшата историја албанци ( ш'чипари )... гледајте  да не се ''ширете'' многу, накаде нетреба.

.

Сo   вaквa  СДСМ,  1000 години власт на ВМРО ДПМНЕ.

МАКЕДОНОН: 09.12.2016   Македонија

Зоран Заев и друѓите ''нецивилизирани'' политичари се во ''игра'', по прецизно на избори, САМО  за да му дадат ''легитимитет'' за избори,  на Никола Груевски, пред народот, да каже:  еве Заев е ''осуден'' за криминал, а Груевски е  ''почист'' и е само обвинет за криминал, пардон е само обвинет за  '' порачал некој шамар '',....  co '' лепенки '', била ''лентата'',  се жали Груевски.

.

МАКЕДОНОН:  Зоран Заев и друѓите ''нецивилизирани'' политичари се во ''игра'' благодарејќи на Груевски и неговата ''позадина''.

Заев и друѓите ''нецивилизирани'' политичари прават и ќе направат од Никола Груевски, херој. 

СЕ е '' подготвено '',... за Заев и 1000 години власт на ВМРО ДПМНЕ

Како што одат рботите, за една година ќе имаме статуи (мермерни и бронзени, а богами и позлатени)   на Груевски, а улците ќе го носат неговото имe,.. барем една од секој град,.. таа најдолгата и најшироката,.. а може и некој плоштад, сето тоа на трошок на граѓаните.  На таблите направени од ''прилепски'' мермер со позлатани букви,  ќе пишува: Никола Груевски  - син на Александар ''the Great'',  кој не верува ќе се здобие со парична казна од 5 000 евра,   a бакшиш од партијата, пардон од судот,  ќе додадат најмалку 5 години затвор.  Кој знае,  можеби во xимната треба да се стави неговото име,..  ако можело на Џемо,.. зошто не и  на  Груевски.

.

26.02.2017

.

МАКЕДОНОН: Заев уништи СЕ,..  со анти - демокрадски методи  и анти - македонскa ''платформa'',   како да работеше  и работи во интерес на Груевски. 

 

27.02.2017 | 18:21 Македонија


Иванов утре или задутре ќе му го врачи мандатот на Заев


До утре или најдоцна до среда претседателот Ѓорге Иванов ќе го повика лидерот на СДСМ Зоран Заев да му го врачи мандатот за состав на новиот владин кабинет, велат за ТВ 24 извори од партијата. Истите извори додаваат дека ова Иванов лично му го кажал на Заев на средбата, откако претходно му ја доставил папката со 67-те потписи како доказ за обезбеденото парламентарно мнозинство....
 МАКЕДОНОН: Да се даде мандат за формирање на влада на помилуван за криминал и на истиот кој е обвинет повторно за криминал,  не е морлно, а ниту правно,... а ако е уставно тогаш тој ''Устав'' е незаконски. 

Уште на самиот почеток не требаше да се дозволи да излезат на избори: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

Политичкитe партии  И НА ДЕЛО ДОКАЖАА ДЕКА, НЕ СЕ ЗА ПРАВНА ДРЖАВА И ИЗЛЕГОА на парламентарни избори во Република Македонија, со криминално осудувани лица, па помилувани, лица кои се обвинети па помилувани за криминал, во судски процес за криминал,...  со обвинети за криминал, со лица врз кои се води криминална истражна постапка и со лица помилувани за тероризам. 

Сите тие неодговорни политичари ќе сносат директна одговорност за диктатурата, политичкта нестабилност, корупцијата, економскиот и политичкиот застој и итн и итн,.. за граѓаните што живееат во истата.
27.02.2017 | 20:11 МакедонијаПротест пред ВладаПоддржувачите на граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и официјално го прогласија за започнат четвртиот Илинден преку маршот од Владата до Собранието на Македонија.Со пароли за единство, но и клетви кон Албанците, неколку илјади демонстранти побараа од партиите да не прифаќаат платформи кои, според нив, се погубни за земјата.

МАКЕДОНОН: Вакви протести требаше да се организираат пред изборите oд  11/12/ 2016,  за да се спречат партиите да излегнат со корумпирани политичари, резултат на сево ова, е ова. Ќе биде уште полошо, ако не се отстранат корумпираните политичари.

Околу 15 илјади граѓани, поддржувачи на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија денеска се собраа пред Владата и оттаму се упатија кон Собранието,....

Да се даде мандат за формирање на влада на помилуван за криминал и на истиот кој е обвинет повторно за криминал,  не е морлно, а ниту правно,...  а ако е уставно тогаш тој ''Устав'' е незаконски

 

 
 

МАКЕДОНОН: Прецедателот Иванов, макар и да употреби сила,  да не го дава мандатот за формирање на влада на Зоран Заев, ниту на Алија Ахмети, ниту на Никола Груевски. За доброто на граѓаните овие три ''политичари'' треба да се отстрнат од политичката сцена на Република Македонија. 

Многу ми е жал но, во изминативе недели е евидентирано дека Албанците што живеат во Македонија, како и Албанците од надвор, се против Македонската Држава.  

Сите тие кои се против Македонската Држава треба да се отстранат од водење на политика во Македонија. 

Еден пат во моментот, е техничка влада составена од луѓе, прво кои се за Македонија  и  кои  не се ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ. Немаме потреба од платфотми диктирани од една од најнеразвиените земји во Европа.   

Вториот е нови избори, но да не се дозволи да излезат на избори лица кои се  ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ. 

Занчи техничка влада,.. или избори без  ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ.

 

 

28/022017 Македонија

 

  '' Oбединувачки  јазик  ни  е  Mакедонскиот “, изјави г. Петар.
„ Ако  немате  обединувачки  јазик,  државата  се  раслојува.  Тогаш  зошто  да  има  двојазичност,  нека  има 40-јазичност  колку  што  има  нации,  народи  или  народности “,  додаде  владиката  Петар

ТАКА  Е,  BЛАДИКАТА  ИМА  ПРАВО,  НЕМА  ДА  ДОЗВОЛИМЕ  ДА  ОД  МАКЕДОНИЈА  СЕ  ПРАВИ   ПРИКАЗНАТА   ЗА  '' ВАВИЛОНСКАТА  КУЛА '' 

МАКЕДОНСКИОТ  ЈAЗИК  Е  МОСТ  НА  РАЗБИРАЊЕ  МЕЃУ  СИТЕ  ГРАЃАНИ  ШТО  ЖИВЕАТ  ВО  МАКЕДОНСКАТА  ДРЖАВА,  затоа  треба  сите  да  го  изучуваат  и  знаат  уште  од  најмалата  возраcт   -   МАКЕДОНОН

 01.03.2017   Македонија

Лилјана Петкоска, пред медиумите излезе со знамето на СДСМ и истакна дека се чувствува излажана од изјавите на Заев.
Јас сум поддржувач на СДСМ, гласав за нив, но ова шо се случува сега не го поддржувам. Не сум за платформата. Ова е чиста глупост, значи јас сум 69 години и сум излажана од она што го кажуваше Заев. Ова е срам за Македонија.

ЗЕМЈОДЕЛЦИ БЛОKИРАА ПАТИШТА НИЗ ПЕЛАГОНИЈА И ОВЧЕ ПОЛЕ

ЌепротестирамеседодеканесеотфрлитиранскатаплатформаПретседателот Иванов не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев 

Иванов - Претседател на Република Македонија

„Сè додека сум Претседател на Република Македонија, нема да дадам мандат ниту на човек ниту на партија што се залага или во својата програма има платформа за рушење на суверенитетот, територијалниот интегритет и самостојност на Република Македонија. Бидејќи длабоко верувам дека ова се темелни вредности со кои никој нема право да тргува. И не мислам да отстапам од нив“.

Претседателот рече дека имал средба со Заев и денеска на која го информирал за правните мислења поврзани со роковите и членот 90 од Уставот кои според Заев не претставувале никаква пречка. Но сепак, според Иванов, постои многу поголем суштински проблем, но изненадени од една постизборна политичка платформа од туѓа држава. Платформата е постизборен документ изработен и потпишан во туѓа држава во кабинет на странски државник и со посредство на премиер на туѓа држава. Содржината на платформата е надвор и од Уставот и од Охридскиот рамковен договор“.

Наместо државотворност и зрелост и отфрлање на ваквата туѓа платформа, политичките лидери почнале да лицитираат несфаќајќи дека лицитираат со унитарниот карактер на дрќавата и идентитетот на граѓаните. Иванов побарал од Заев јавно и јасно да ја отфрли и осуди платформата и потенцираше дека секое преговарање за условите од неа претставува кривично дело.

Повикувајќи се на членот 84 од уставот, Иванов рече дека нема да определи мандат на секој оној кој преговара за платформи на други држави со кои се уценува македонскиот народ.

„Ние немаме резервна држава. Република Македонија е единствената држава што ја имаме. И немаме историско право да го уништуваме она за што се бореле и гинеле генерации. Тие ни ја оставиле оваа држава за да им ја оставиме на се уште неродените, на нашите деца и потомци.

Затоа, сакам да ве уверам, вас граѓаните, дека можете да бидете спокојни.“

Иванов го искритикува гласниот молк на меѓународната заедница и отуството на осуда за платформата и побара во иднина  да се воздржат и од наметнување решенија. Преговарањето за платформа на туѓа држава значи негирање на суверенитетот и самостојноста на Република Македонија како што е наведено во Член 1 од Уставот повтори неколкупати Иванов и рече дека туѓи пост-изборни платформи не можат и не смеат да бидат основа за формирање на Влада на Република Македонија.

 

Заев: Иванов изврши државен удар

 

МАКЕДОНОН: НЕ, Заев, вие сте срам за нашата Македонска Држава, Претседателот Иванов е гордост на Македонската Држава, но до половина, за да стане целосна гордост е да поргласи избори без  ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ.

 

 

За крај, само треба да напоменеме, со какви индивидуи си имаме работа.

ВМРО  - ДПМНЕ дозволи двојазичност, а СДСМ ќе ве казни со 5.000 евра,  ако не знаете Албански, но Македонскиот народ и грѓаните кои се За Мкедонија,  заедно со  Иванов - Прецедателот на Република Македонија, рекоа, НЕ.

02.03.2017

Ништо ново од Тaчи ( дилерот на човечки органи, Тaчи е обвинет во случајот '' жолта куќа '' каде им ѓи ваделe органите на заробните цивили, И ТОА ЖИВИ БЕЗ АНЕСТЕЗИЈА ) и Рама ( дилер на дрога, обвинет од албанската опозиција за различни криминални дела, но под истрага и од странство, албанската опозиција  протестира веќе 13 дена, за смена на истиот ) 

''Албанците да ја земат судбината во свои раце'' 

09/03/2017

„Планета Италија“: Еди Рама тајно вршел увоз на отпад во Албанија и го складирал во земјата''

– Очекуваме официјална потврда за информациите, но очигледно сме соочени со криминал од несогледливи размери. Најмалку 1.300 контејнери со по 30 тони хемиски отпад се складирани во земјата. Тие се сериозна закана за здравјето и безбедноста на Албанците кои живеат во подрачјата каде тој отпад е однесен. Тоа е геноцид врз Албанците- нагласи Баша.

– Тоа се случува кога „криминалот ја диктира агендата на Владата“- изјави Баша и додаде дека откако коалициските партнери го усвоиле законот за увоз на отпад веднаш се отпочнало со негово внесување.

Италијанскот портал „Планета Италија“ пишува дека, Владата на албанскиот премиер Еди Рама тајно извршила увоз на најмалку 1.300 контејнери со отпад во Албанија и оти истиот бил складиран во земјата.
02.03.2017, 15:51


Москва: ЕУ и НАТО се мешаат во внатрешните работи на Македонија02.03.2017, 21:05

„За заедничка Македонија“ протестира во 13 градови: Штип, Кичево, Велес, Кавадарци, Кочани, Неготино, Битола, Свети Николе, Куманово, Струмица, Охрид, Прилеп,...

Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Скопје

 

Могерини претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ

 ''Fidatevi,  anche in Italia e UE possono candidarsi criminali e perdonati per terrorismo''  -  Francesca Mogherini, alto commissario per affari esteri di EU 

 ''Trust me, even in Italy and in the EU can go to the elections criminals and pardoned for terrorism''  -   Francesca Mogherini, High Commissioner for Foreign Affairs of  EU

Верувајте, и во Италија и ЕУ можат да се кандидраат криминалци и помилувани за тероризам 
 
 
Умберто Паскали: Македонија му одржа лекција на светот и ја спаси својата независност
 
 
 
 
Сорос злобниот, повторно во Македонија во борба за моќ

,.. моќ,... зарем во ''малата'' Македонија??? Знаеме дека ''позади'' Cорос има некои друѓи
 
 

Херитиџ ја обвини американската Амбасада во Македонија за туркање своја надворешна политика... ПОВЕЌЕ - го барав текстот во  оригиналната страна, но не го најдов

'' U.S. must help usher Macedonia into NATO over Greek objections '' ... ПОВЕЌЕ

 

'' NATO Summit 2014: U.S. Should Support Macedonia '' 

The Republic of Macedonia is a small but geopolitically important Balkan nation.... ПОВЕЌЕ

'' Flare-Up in the Balkans: How the U.S. Can Avoid Disaster in Macedonia '' 

There is no disputing that the core of the Albanian rebel troops now fighting in Macedonia can be traced back to Kosovo. The Macedonian government speculates that between 60 percent and 75 percent of the rebels are from the province, and the rebels acknowledge that their core fighters are veterans of the Kosovo war. Between 500 and 2,000 well-equipped and well-trained rebels are battling Macedonian troops on the hills overlooking Tetovo, the second largest city in Macedonia and de facto capital of the Albanian minority. .... ПОВЕЌЕ

 

 

 

„За Заедничка Македонија“: Утре излегуваме помасовно, за да им пратиме најсилен одговор на оние кои не нарекуваат бандити и фашисти

 

03.03.2017

БЕСА: „Албанската платформа“ е дело на Албанија

Рама: Ќе го уништиме канабисот во Албанија

 

Русија: Мешањето на Западот во внатрешните работи на Македонија добива екстремна форма


Според официјална Москва, важно е да се сфати дека мерките формулирани во Тирана подразбираат федерализација на Македонија, прераспределба на власта и на државните симболи и фактички водат до подривање на уставниот поредок ...... ПОВЕЌЕ

 

 

04.03.2017, 14:45


Османи: ДУИ ќе влезе во владата на СДСМ за да ја реализира сеалбанската платформа од Тирана

ДУИ: Албанската платформа не го загрозува Уставот, Иванов да го додели мандатот 

МАКЕДОНОН: Волкот го менува крзното, но, не и расипаните навики

 

05/03/2017

 

 

ДУИ најави транспарентно реформирање на сите нивоа и структури на партијата

Како што се наведува, уште од нејзиното основање, ДУИ како наследничка на ОНА и Ахмети се до денес биле победници во секоја изборна трка освојувајќи ја довербата од апсолутното мнозинство Албанци во земјата.

- За нас, довербата на граѓаните за претседателот Али Ахмети и ДУИ е над се и затоа, за обелоденување на целосната и единствена вистина, ДУИ останува, бара и ќе се ангажира за длабоко истражување на активноста на секој функционер од 2002 година до денес и пренесување на одговорност за евентуални злоупотреби на партиската доверба и службената должност, стои во соопштението...

МАКЕДОНОН: Е евидентно дека ''господата'' сакаат да го прикријат криминалното делување на нивната организација,.. специјално во матниот ''бизнис'',  ''Маџар Телеком'',.. и директно  вмешаниот ''бисмисмен''  Муса Џафери, за кој постои и ''покајан''.

Барем се ''умни''',.. се реформираат''...    ДУИ  наследничкатa на ОНА.

Матниот бизнис и ''бисмисмените'' во овој трансакциски матен бизнис, ''Маџар Телеком'', успешно се ''замати'',.. заради ''новата'' политичка ситуација.   

Другите  политички  партии од Р. Македонија, не сакаат ли  да се ''реформираат'',.. барем уште две?

06.03.2017 | 18:26 МакедонијаПолитички театар без намера реално да се спроведе акција против своите членови 

Вака главниот уредник на весникот „Лајм“, Исен Салиу ја карактеризира најавата на ДУИ за независна истрага за своите функционери. Салиу додава дека овие најави покажуваат дека после слабите резултати на изборите партијата на Ахмети сеуште нема допир со реалноста.

 

Заев на ХРТ: Горд сум што што симнавме режим со пенкало и глас

МАКЕДОНОН: Да, Заев  додади плус и ''Албанска платформа'', додадена после избори, која е  диктирана од Тирана, да не заборавиме дека Заев беше ''подпомогнат'' и од aлбанската дијаспора,.. значи предходно смислено. 

Сега излегуваат фактите на виделина, зошто албанците '' гласале '' за Заев.

 

Латас: Не постои документ со кој ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа платформата, Теута Арифи лаже

 МАКЕДОНОН: Ако не е вистина, зошто Груевски не ја тужи, ова се сериозни објави од страна на Теута Арифи,.. за велепредаство од страна на Груевски и ВМРО ДПМНЕ.

Латас,  вмровци го најдоа да го брани Груевски

 

ДУИ: Идејата за ''двојазични '' полициски униформи беше предложена од страна на  Груевски

06.03.2017

Интервју на Груевски за ХРТ: Има 2 начина да се реши кризата - Заев да прифати или предвремени избори или понудата на ВМРО-ДПМНЕ

МАКЕДОНОН: Има 1 начин да се реши кризата - ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

'' Генијалната '' политика водена во изминатиот период од страна на ВМРО ДПМНЕ, доведе да ДПМНЕ го моли Заев - патентиран криминалец, и СДСМ, да биде премиер на влада на Р. Македонија, а Заев да одбива, а сето тоа на сметка на угледот и достоинството на народот и граѓаните на Македонската Држава.

Корупцијата „цвета“, судството затајува

Според Стејт департментот, во судскиот систем било забележано силно политичко влијание, неефикасност, наклонетост кон функционери, како и селективна правда.

...„Некои бизнисмени се жалеа дека во нивните канцеларии многу често доаѓале инспектори со веќе подготвена казна. 

Други кредибилни докази индицираат на тоа дека од некои бизниси било барано да платат спонзорство за различни организации кои се контролирани од владата. Од некои пак било барано да платат регуларни „спонзорства“ со цел да избегнат вознемирување од страна на Владата“,  пишува во извештајот,...  ПОВЕЌЕ

 МАКЕДОНОН: Што мисли Стејт департментот е КАТАСТРОФА за Македонија

Bо Македонија се предмет на трговија  луѓе и присилна работа во земјата во ресторани, барови и ноќни клубови.... се подложени на принудно питачење и трговија со луѓе преку присилни бракови. Странските жртви подложени на трговија со луѓе во Македонија обично потекнуваат од Источна Европа, особено Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Романија, Србија и Украина. Граѓаните на Република Македонија и странски жртви кои транзитираат Македонија се предмет на трговија со луѓе и присилна работа во градежништвото и земјоделскиот сектор во Јужна, Централна и Западна Европа. Мигранти и бегалци кои патуваат низ Македонија се подложни на трговија со луѓе, особено жени и малолетни лица без придружба. 

Трговците со луѓе често ги поткупуваат полицијата и трудовите инспектори. Полицијата се испитани и осудени за соучесништво во трговијата со луѓе,...   ПОВЕЌЕ

 

'' the report on Macedonia US State Department for 2016 '' - извештајот за Македонија на американскиот Стејт Департмент за 2016 година,..  ПОВЕЌЕ

 

Протести ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска во дури 21 град, над 100.000 македонци на улица!

1. Скопје
2. Прилеп
3. Куманово
4. Штип
5. Кичево
6. Битола
7. Струмица
8. Охрид
9. Велес
0. Кочани
11. Кавадарци
12. Неготино
13. Свети Николе
14. Делчево
15. Гевгелија
16. Крива Паланка
17. Ресен
18. Радовиш
19. Пробиштип
20. Берово
21. Валандово

'' Македонија, да не си игра со оган ''

Могерини реферира за Западниот Балкан

'' Ситуацијата е тензична, но регионот има сила и капацитет да одговори на предизвиците,... ''

10/03/2017

Расте поддршката За Заедничка Македонија - протести во 26 градови

13/03/2017

И cпоред Милошоски, постојат два излеза од политичката криза во која што се наоѓа Македонија.

- Едното излезно решение е нови избори за да може платформата за која што зборат реформистите Заев и Зијадин Села да биде ставена на избори и увид пред граѓаните. Тие што гласаат за РМ, тие да знаат за што гласаат, а тоа да не биде постизборен документ. 

И вториот излез од оваа политичка криза е Заев да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ, без да му се мешаме во кадровските избори во Владата, да го поддржиме како малцинска влада СДСМ, само под еден услов, да се откаже, да се одрече од спроведувањето на платформата од Тирана и да ги прави оние работи кои што се запишани во програмата на СДСМ, кои што ја виделе неговите гласачи за време на изборите, истакна Милошоски.

Пулс 24 - Димовски oд ВМРО-ДПМНЕ: Доколку СДСМ го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе дојде на власт не со 67 пратеници, туку со 100.

МАКЕДОНОН: Во очите на обичните ова изгледа ''доблесно'' од ВМРО-ДПМНЕ, но тие предлагаат ''пилотирана '' влада која во секој момент ќе ја ''урнат''

 ЕДИНСТВЕН,  Hачин да се реши кризата  CE  ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

Иванов: Пречките за доделување на мандатот не се отстранети

Иванов: Се додека сум претседател, нема да дадам мандат за рушење на суверенитетот

- Претседателот Иванов останува на ставот изнесен во обраќањето до граѓаните на Република Македонија на 1 март 2017 година. Пречките за определување мандат за состав на влада се уште не се отстранети, се вели во ставот од Кабинетот на претседателот на Република Македонија.

МАКЕДОНОН: Во ред прецедателе,.. но што потоа,..  дали ќе CE дозволaт и толерираат криминалци и помилувани терористи, во високите институции на Р. Македонија. 

Прецедателот даде мандат за формирање на влада на обвинет за криминал,  не е морлно, а ниту правно,... а ако е уставно тогаш тој ''Устав'' е незаконски.

Прецедателот  нe  дозволува ''платформа од страна'',..  а прави вакум,.. празнина,.. што сега,.. ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo,  или пак избори со, криминалци и помилувани терористи, во високите институции на Р. Македонија??? или некоја трета ''генијална'' идеја.

 

СДСМ: Иванов веднаш да ни го даде мандатот за состав на нова влада

Од СДСМ повторно го повикаа Иванов, да не одолговлекува со цел да ги спаси Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ од одговорност за криминалот.

 
„Единствената пречка за Македонија се Иванов и Никола Груевски“- порачуваат од СДСМ.

Заев за Политика: Иванов и Груевски отвораат пат за безбедносна криза, мора да ги спречам

 

Албанските пратеници застануваат во одбрана на Платформата – Доколку Заев отстапи од ветеното, сеалбански сили ќе се обединат во референдум за Илирида

 

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: 

Порака до Заев: Маските паднаа, откажете се од платформата!  протести  во дури 31 град!

СМК стравува од атентат врз претседателот Ѓорѓи Иванов!

Додека Иванов го „чува“ мандатот, се договара '' спикер '' - помилуваниот терорист и дезертер Талат Џафери, бил нај заслужен за таа функција.

Рецепт за граѓанска војна

Закана од УЧК: Командат Нацист до Иванов - '' Ќе видиш колку ти е спремна АРМ '',...   ПОВЕЌЕ оригинален извор

куќата гори, баба се чешла 

СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО е гарант на мирот и безбедноста на Западен Балкан - штом НАТО '' гарантира '',...

14/03/2017 

Ќулавкова: Се сомневам дека самите ја создале Платформата за да ја задржат власта и да се амнестираат

 Професорката и писателка, академик, Катица Ќулавкова, на седница на МАНУ рече дека дека последно што ѝ треба на МАНУ денес е да застане на страна на изманипулираната патриотска платформа од ВМРО-ДПМНЕ за која претпоставува дека стои зад организирањето на двонеделните протести, пренесува Плусинфо.

 

15/03/2017 

Јункер: Западен Балкан е најкомплицираниот регион во Европа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска во Стразбур оцени дека Западен Балкан е најкомплициран регион во Европа

 

Иванов во Азербејџан ќе зборува на тема „Иднината на меѓународните односи: моќ и интереси“

 

Шилегов: Во време на криза Иванов е надвор од државата  


Во време кога Македонија се соочува со една од најголемите политички и институционални кризи, креаторот на кризата Ѓорге Иванов реши да замине од државата, велат од СДСМ.

 

Се стега обрачот околу Бејли: Шестмина сенатори побараа од Тилерсон нова истрага за сомнителните активности на Американската амбасада во Македонија

Мајк Ли, сенатор на Јута 

Дејвид Пердју, сенатор на Џорџија 

Тед Круз, сенатор на Тексас 

Џим Инхоф, сенатор на Оклахома 

Тед Тилис, сенатор на Северна Каролина 

Бил Кесиди, сенатор на Луизијана 

Сенаторот Мајк Ли од Јута денеска објави информација дека тој и уште петмина влијателни сенатори испатиле писмо со жестоки критики упатени на адреса на американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, кои од државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Рекс Тилерсон, побарале Стејт департментот да отвори истрага за начинот на кој се користат фондовите на УСАИД и Сорос за поддршка на левичарските политички групи кои работат на уривање на легитимните влади во суверени држави.

„Ваквото политичко фаворизирање на нашите мисии низ целиот свет е неприфатливо и ги загрозува нашите билатерални односи“, потенцира тој.

Со писмото се повикува државниот секретар Трилерсон да „ги истражи програмите и сметките и фондови кои промовираат унапредување на демократијата“. Тие потсетуваат дека мора да се истражи на кој начин се трошат парите од даночните обврзници на Америка во насока на уривање на билатералните односи, многу од нови и традиционални, на САД и земјите во светот пикирани од страна на УСАИД и Сорос.

Со писмото, кое е потпишано од Мајк Ли, сенатор од Јута, поранешниот претседателски кандидат Тед Круз, кој доаѓа од најголемата републиканска држава Тексас, Џим Инхоф од Оклахома, Дејвид Пердју од Џорџија, Тил Тилс од Северна Каролина и Бил Кесиди од Луизијана, му се задава сериозен удар на Џес Белји, бидејќи Сенатот е директно надлежен во потврдувањето и надзорот на работата на амбасадорите на САД. Незадоволството на Сенатот од работата на амбасадорот Бејли е голем пораз за него и неговите соработници.

По седумте конгресмени кои побараа истрага за работата на Бејли, ова е петта истрага која е најавена за неговото работење во Македонија, така што ова писмо претставува потврда дека Вашингтон го менува курсот во односот со Македонија, а републиканците и новата администрација на чело со Доналд Трамп е на трагата на валканите работи на Соросо во Македонија.

 

Со камиони по скопските улици – Започна денешниот протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ 

24/03/2017

Вучиќ: Србија никогаш нема да биде дел од НАТО

В понеделник средба Путин - Вучиќ

Јункер: Ако се распадне ЕУ, на Балканот ќе почне војна

МАКЕДОНОН: Bо ЕУ, ''нешто'' им гори,... Јункер навистина е одличен познавач, во работите на ''Балканот'' - Крв и Мед - на турски,.. но ако се распадне ЕУ, не само на ''Балканот'' но и во '' ЕУ '',  нема на ''цвета''.

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

МАКЕДОНОН: Заев бил творецот на оваа '' изјава '' и на таа дека oд EК, му ''ветиле''  ''почеток за  преговори'' за во ЕУ, на патентираниот за криминал... Зошто не му кажат на Заев и останатите од државата, отворено, дека криминалците, не се за во ЕУ?

Најверојатно од ЕУ, чекаат да ''созреат '' ,.. кога криминалците во Македонија ќе сватат дека во ЕУ, не ѓи сакаат  и ќе се повлечат самите од политика,... тогаш ЕУ,  ќе започне преговори за членство во ЕУ,  co Македонија,... '' FIROM ''  -  ПЈРМ - таму во ЕУ,  барањето за членство е под ова име, затоа треба да се исправи и да се бара зачленување, под Уставното Име. 

Вајгл демантира: Никогаш не сум рекол ништо за Груевски и јас никогаш не ја редуцирам вината на одредено име

25/03/2017

ВМРО-ДПМНЕ: Парламентарни на ист трошок со локалните избори најдобро решение за излез од кризата

ПОМИЛУВАНOT  ЗА  КРИМИНАЛ И ОБВИНЕТ ЗА  КРИМИНАЛ:  Заев за Вечерњи лист: Ќе ја формирам новата реформска Влада во Македонија!

27/03/2017

24 ВЕСТИ: ,.... Новиот претседател на Собранието има куќа од 340 м2 во родното место село Форино, Гостивар и стан од 46 м2 во Скопје. Два автомобили,...

 BO весникот: http://24vesti.mk/koj-e-talat-dzaferi,  Талат Џафери, помилуваниот дезертер од АРМ и  терорист,.. веќе е ''потврден'' за Новиот претседател на Собранието на PM

МАКЕДОНОН: На тој кој му е непријатно да го викат ''македонски албанец'', ќе ни биде претседател на Собранието,.. во Македонија можеби, Се е можно.

Македонија со ваков треба да заборави НАТО и ЕУ,...   cо ваков претседател на Собранието на PM. 

Не сакам да бидам дволичен во однос, на господинот Талат Џафери,  но тој е ''најзаслужниот'' за да Р. Македонија, биде вклучена во Европската војска,... под Уставно Име,...  да не има некакви ''врски'' во Германија? 

 

Груевски: Заев е длабоко заглавен во криминал и знае што го чека, затоа не отстапува од платформата

29/03/2017

Британскиот премиер Тереза Меј официјално го објави излегувањето на Велика Британија од ЕУ, кое е во согласност со член 50 од Договорот од Лисабон.

Историски ден: Велика Британија ќе треба да плати 60 млрд. евра за да се откачи од Брисел

Во ЕУ или го јадете тоа што е на масата, или не седите на неа - Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија

 

Конечно го дочекавме и тоа: Тиранската платформа презентирана во Собранието!

ГРАЃАНИТЕ СЕ НАЈЗАСЛУЖНИ ШТО НЕМА ТИРАНСКА ВЛАДА: Утре најмасовно ќе се чуе гласот на народот 

Територијата на Македонија отсекогаш имала политички и територијален идентитет, изразен уште во антиката преку монетите на македонските и пајонските кралеви, изјави археологот од Археолошкиот музеј, Трајан Зафировски

Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ Македонија како поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која бара целосно отфрлање на Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Македонија.

 

Димовски до СДСМ: Ајде да го распуштиме Собранието, па излезете пред граѓаните со платформата на нови избори

03/04/2017

МАНИФЕСТ ЗА ЕДИНСТВЕНА МАKЕДОНИЈА од ВМРО - ДПМНЕ

Нема промена на уставното име, бонус од 20 пратеници за победникот, попис...  ПОВЕЌЕ

 МАКЕДОНОН: Тоа што ''манифестирале'' од ВМРО - ДПМНЕ е добропоjдовна инициајатива за разрешување на кризата,.. само да надоврзат:  ВИСТИНСКИ ДЕМОКРАДСКИ ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

 

Ангелов: ВМРО-ДПМНЕ е во Влада со носител на албанската платформа


Груевски ги повикува граѓаните да ја одбранат Македонија од албанската платформа, а тој е во коалиција со ДУИ која е носител на платформата....  ПОВЕЌЕ


МАКЕДОНОН: Е да Ангелов, тоа се вика xипокритизам. 

04/04/2017

 Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, во интервју за бриселскиот интернет-портал „Еурактив“: Албанската платформа да влезе во Уставот на Македонија

Баша: Рама создаде држава на криминалот

МАКЕДОНОН: Бушати оди и лечи се од наркотични - опојни - зависни - супсанции, а не да даваш совети.

06/042017

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најголемиот криминалец што некогаш заталкал во политиката

Во писменото соопштение се наведува дека станува сè поочигледно дека со предавници, лажговци и криминалци, како што се во СДС, не може да се постигне никаков договор кој не би бил на штета на државата,... ПОВЕЌЕ

 

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од Собранието

ИВАНОВ: Македонија не е единствената земја незадоволна од двојните стандарди на ЕУ

Европа треба да се врати на корените, рече македонскиот претседател на обраќањето на претседателската сесија на 20. Евроазиски економски самит

... Од почетокот на независноста пред 26 години, додаде Иванов, Република Македонија имаше цел да стане дел од Европската Унија и од либералниот поредок. Но, токму во либералниот поредок што ги афирмира идентитетските права и слободи, нагласи претседателот, нашите неотуѓиви права и слободи на самоидентификација се оспорени.... ПОВЕЌЕ

МАКЕДОНОН ПРЕЦЕДАТЕЛЕ ТРЕБА ДА ПРЕСТАНЕТЕ  ДА БАРАТЕ ВИНОВНИК  НАДВОР, ВИНОВНИЦИТЕ СЕ BНАТРЕ ВО ДРЖАВАТА, ЗАТОА ТРЕБА ДА РЕАГИРАТЕ и да НЕ чекате, некој друг да ѓи разреши работите.

ПОЛИТИЧКИТЕ ПАРТИИ ОД РМ, НЕМААТ СЛУX, НИТУ ВОЉА, САМИТЕ ОД СЕБЕ,  ПА ЗАТОА ВИЕ, ПРЕЦЕДАТЕЛЕ,  ТРЕБА ДА ГИ ПОМОГНЕТЕ ДА СЕ  РЕФОРМИРААТ И ДЕМОКРАТИЗИРАAТ.

Излeз, од политичката ситуација, која се повеќе и повеќе се продлабочува,  СЕ:  ВИСТИНСКИ ДЕМОКРАДСКИ ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

23/04/2017

Иванов: Да бидам прецизен, коалицијата ВМРО ДПМНЕ-ДУИ беше договорена, но ја расипа еден телефонски повик

Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“ открива дека  коалиција  ВМРО-ДПМЕ – ДУИ била договорена, но,… имало телефонски повик за Алија Ахмети, во последен момент, од странство,.. а тој повик од каде дошол,  дa  го откријат новинарите.

 

МАКЕДОНОН: Прецедателот дали е свесен или не, што кажува,.. значи Груевски прифатил ''двојазичност на цела територија'' и двојазични унформи,.. минимун, нo, на ДУИ не и било доволно. 

'' Господа '', договopете се.

 

'' Коалиција со ВМРО - ДПМНЕ не направена, затоа што така одлучил Али Ахмети и затоа што така сакаа Албанците. Немало телефонски повик, ниту некој интервенирал да се распадне коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ''.

, вели Артан Груби за ТВ21 

 

  МАКЕДОНОН:  Траѓи - комедија. Артан Груби по незнам кој пат, ѓи спаси ''старите'' партнери.

18/04/2017

Карл Билт – соросов емисар кој не го признава македонскиот народ

Карл Билт на средби со лидерите на политичките партии, Иванов нема време за средба.

МАКЕДОНОН:  Сорос и неговиот ''емисар'' -  Непријателите на Македонската Држва, инсистираат.

 ОК за Прецедателот, НО, за да биде СЕ како треба, треба да прогласи избори,  НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

ВИСТИНАТА, САМО ВИСТИНАТА И НИШТО ДРУГО:


Неможе, а да не се сложиме со Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, тоа да напоменеме какви незаситници се албанците, но и  какви  CE тие од ВМРО-ДПМНЕ,  бea во коалиција на власт и со какви договараа коалиција за власт, сега ''кукаат'', НО ЗОШТО не направиа нешто за тие Македонци од тие Македонски општини, кои се во склоп на Македонската Држава, кога беa на власт: 

'' Димовски: Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница нагласи дека Република Македонија е единствената земја во Европа во која се признати правата на малцинствата за разлика од другите земји во опкружувањето.

За Димовски неразбирливо е како тоа Македонија е нон стоп на таргет дека не ги почитува правата на малцинствата, додека Македонците кои што се малцинство во другите земји не можат ниту да го изучуваат својот мајчин јазик, а некаде не ни можат да кажат дека се Македонци.

Димовски додеде дека во изминатите денови на отворање на мост во Општина Гостивар каде што Македонците се 35%, официјалната прослава се водела само на албански јазик. Тој запраша за каков соживот и за какво почитување на права се залагаат Албанците кога тие ги игнорираат Македонците во средините каде што се мнозинство''.

Колку евра казна да ви наплатиме?,.. за вашето нецивилизирано однесување и омаловажување на Македонците во сопствената Држава.  

Прецедателот Иванов пред некој ден кажа: ''интеграција, а не гетоизација'', ако не го знаете Мaкедонскиот јазик, може само таму во вашите општини да пазарувате, водите бизнис. Тие албанци кои не го познавааат и изучуваат Македонсиот јазик, НЕМА јавна функција за нив или државана работа, во Македонската Држава и итн и итн. НЕ само за потребите нa Македонците и лојалните граѓани, ма за албанците што живеат овде, ако сакаат да се снајдат насекаде во Македонската Држава, треба да го знаат Македонскиот јазик. Во спротивно останете таму во ''ваштите'' општини. 

Албанците се малцинство во Македонската Држава, не се повеќе од 10 - 15%. Има албанци од Косово, кои ''матат'' вода, на кои им е дозволено да поседуваат Македонски пасош,.. но не живеат во Република Македонија, затоа на тие индивидуи треба да им се одземе Македонскиот пасош.
Албанците НЕ биле и НЕ се, државнотворен народ на Македонската држава, напротив, тие на сите можни начини, ја саботираат Мaкедонската Држава, уште од самата Независност.

 

„За заедничка Македонија“ продолжува со протести- мора да се отфрли Тиранската платформа - по 51-ви пат,...

21/04/2017

Русите во Естонија можат само да сонуваат за правата што ги имаат Албанците во Македонија

За правата кои албанското малцинство ги има во Македонија, а се добиени со помош на Европската Унија, Русите во Летонија и Естонија можат само да сонуваат, изјави рускиот амбасадор во Европската Унија, Владимир Чижов.

21/04/2017

За заедничка Македонија го претстави народниот документ „Избори се за Македонија“

Избори се за Македонија е пораката на новиот т.н. народен документ кој беше презентиран на 54-тиот протестен марш во Скопје, организиран од иницијативата „За заедничка Македонија“. Во новиот проглас се вели дека граѓаните имаат свое, народно решение за политичката криза, а тоа е итно организирање предвремени избори.

 

МАКЕДОНОН: TAKA E Избори CE за Македонија!!! HAПPEД.

22/04/2017

Илиевски: Изборите се механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа

26/04/2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, г.г. Кирил.

Иванов: Хојт Ји побара средба, но имам други обврски

Hародот 58 дена се веќе на улиците низ целата држава во борба за зачувување на суверенитетот и унитарниот карактер на својата татковина.

Села: Закон за СЈО и Специјален суд, па избори

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села, побара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се изгласа закон за СЈО и формирање Специјален суд, а потоа да се оди на нови избори.

 

МАКЕДОНОН: Најпосле Села, кажа нешто паметно. Само да напоменеме дека овоа СЈО е, политизирано и е под влијание, затоа треба некое независно  СЈО  и формирање Специјален суд.

ИВАНОВ: Сорос стои зад палењето на Народната канцеларија

Најголем проблем на Македонија е што странските фондации го етнизирале цивилното општество и го поделиле населението по етничка основа, вели Ѓорге Иванов

26/04/2017

Талат Џафери: Иванов да прогласи воена ( вонредна ) состојба.

27/04/2017

МАКЕДОНОН: И Џафери вчера му даде ''одличен'' совет на Прецедателот Иванов. Не, воена состојба, туку треба да го распушти Собранието и да се организираат нови избори со локалните, без криминалци и терористи.

 

27/04/2017

Тензичните случувањата во Собранието почнаа околу 18 часот. 

Откако претседавачот Трајко Вељановски го прекина 20. продолжение на Конститутивната седница на Собранието претениците од СДСМ и од албанските партии, како и од ВМРО-ДПМНЕ останаа во пленарната сала.

Потоа најстариот присутен пратеник Ферид Мухиќ, како што рече, го презема претсседавањето со седницата и веднаш потоа таа должност му ја предаде на Горан Мисовски од НСДП. Мисовски ги повика присутните пратеници да гласаат за преминување на четвртата точка од дневниот ред-избор на претседател на Собранието. Откако констатира дека, како што рече, добил поддршка од 66 пратеници кажа дека го става предлогот Талат Џафери да биде избран за претседател на Собранието на гласање. 

Мисовски рече дека неговиот предлог добил поддршка од 61 пратеник и објави дека Џафери е избран за претседател на Собранието. Талат Џафери потоа им се обрати на пратениците на албански јазик.

Пред прекинувањето на седницата, пратениците од СДСМ станаа на своите места по побараната процедурална забелешка од Крсте Муковски од ВМРО-ДПМНЕ, по што тој започна со интерпретирање на химната на Македонија на што станаа сите пратеници и заедно ја испеаа. На крајот од химната претениците од СДСМ почнаа со скандирање „гласање“, алудирајќи на изборот на претседател на Собранието, додека истовремено со скандирање „избори“ се огласија пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Ибрахими ја пееше албанската химна во Собранието на РМ
Зеќирија Ибрахими, пратеникот од редовите на БЕСА, денешната жестока Собраниска седница ја заврши со пеење на албанската химна од говорница.

Пратениците од коалицијата на Зоран Заев, кој им нуди ''нов живот'' на граѓаните на Македонија пеејќи ја албанската химна, всушност, повикуваа на „оружена борба за секој агол на татковината“ и се закануваа дека на тие простори немало место за нивните непријатели.

Истовреме пратениците на ВМРО-ДПМНЕ стоејќи пред собраниската говорница извикуваа „ова е пуч“ и ја пееја македонската химна. Потоа во пленарната сала се пробија дел од учесниците на протестот „За заедничка Македонија“ и дојде до физичка пресметка.

ова е крајно непрофесионално и срамотно за безбедносните сили на РМ што го обезбедуваат Собранието на РМ

приватното обезбедување на Заев вооружени во Собранието, тоa го нема никаде, можеш да бидеш заетрелан во Собранието

кој му беше инструктор на ''телохранителот'' Аце, телохранителот, треба да стои пред тој,  што треба да ce заштитува

Како Зоран Заев изврши државен удар во Собранието на Република Македонија

Иако свесни дека надвор пред законодавниот дом се одвива протестот на граѓаните од ''За заедничка Македонија'', тоа не го спречи Заев надвор од деловникот со своите пратеници да избере нелигитимен претседател на Парламентот.

 

 

''ништо лошо'' за помилуваниот терорист, за прв ден,  по прецизно само за 30 минути,  како ''Прецедател'' на Собранието на РМ

Заев не си херој, напротив, само една трагедија

СЕ ПОСТАВУВААТ ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Одиме до крај, до конечната разврска, порачуваат граѓаните 

Остануваме пред Собранието, до конечна разврска. Народот покажа мудрост, трезвеност, не потклекна и соодветно одговори на провокациите. Одиме до крај!, порачуваат од „За заедничка Македонија“

(15/10/2018)АМБАСАДАТА НА САД ГО ПОДДРЖА ПУЧОТ ВО МАКЕДОНИЈА: Изборот на Талат Џафери бил легитимен и регуларен

Европската комисија го поздрави изборот на Талат Џафери, повика на смиреност

МАКЕДОНОН: Европската комисија и  АМБАСАДАТА НА САД,  поддржуваат нелегално избран прецедател на Собрание, со тоа поддржуваат и НЕДЕМОКРАТИЈА. 

 Некој политичаp, прочитав денес во весниците некаде, во некоја земја од ЕУ, кажа немало место во ''Нова Европа'' за ''Западен Балкан'', НЕ вие, НИЕ, не ве сакаме, вие сте тие нецивилизирани, дволични.  

BИE oд  АМБАСАДАТА  НА  САД  и  Европската комисија  поддржувате криминалци и терористи, тоа значи дека и вие сте истите.

ДА ви се плукнам  на вашата ЕУ и вашата ''демократија''.

АМБАСАДАТА  НА  САД во Република Македонија,  работи СВОЕВОЛНО БЕЗ координација со САД. 

Прецедателот на САД треба да реагира и да ги испрати криминалците од Амбасадата на САД во Република Македонија, заедно со Амбасадорот Бејли,  каде им е местото. 

Климовски: Најсоодветно решение се нови парламентарни избори

Климовски: После денешните случувања, доаѓањето на пратениците на СДСМ во Собранието нема никаква цел, изјави универзитетскиот професор Александар Климовски во ТВ Нова.

 

Иванов повика на лидерска средбада за се најде излез од настанатата состојба

Претседателот Иванов се обрати до граѓаните 

Никој нема да ни ги реши проблемите ако сами не ги решиме!

МАКЕДОНОН: Работите Прецедателе треба да ѓи превземете ршително во вашите раце,  да прогласите вонредна состојба и избори без криминалци.

 

Пред Собранието мирно, во протестите повредени над 100 лица

Безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството за внатрешни работи.Пред зградата на Парламентот поставени се неколку шатори кои се празни. Сообраќајот е нормализиран и засега ситуацијата е мирна.

Според информациите на МВР во протестите се повредени 109 лица.

Курц: Нападите и упадот во Парламентот се шокантни

28/04/2017

Краток и мирен протест на „За заедничка Македонија“

По вчерашното дивеење, денеска иницијативата За заедничка Македонија на краток и мирен протест. 
 
Поддржувачите на оваа иницијатива денеска протестираа пред канцелариите на Европската унија, како што рекоа, во знак на револт кон меѓународната јавност бидејќи го призна Талат Џафери за легитимен претседател на Собранието. 
 
Тие го осудија насилството, но рекоа дека е испровоцирано. Со остра реторика повторно им порачаа на амбасадорите да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија. 

 
Поддржувачите на иницијативата го започнаа протестот пред ЕУ инфо центарот со македонската химна и со патриотски песни, а веднаш по говорите на организаторите,  си заминаа.

Заев обвини за обид за убиство со умисла, Груевски вели СДСМ се виновни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма рече дека доколку вчера при упадот во Собранието некој сакал да го убие претседателот на СДСМ, Зоран Заев, можел да го убие со што ја негираше неговата изјава дека во Парламентот имало обид за убиство.

Заев: Ќе чекаме 10 дена Иванов да го додели мандатот за состав на влада

Шеќеринска: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружје со кое не напаѓаа

Словенечки „Каварна Хајек“: Кога ќе те претепа сопствениот народ, не можеш да бидеш херој, може само да си предавник

Османи: Гневни сме кон пратениците кои го разгореа огнот и избегаа

МАКЕДОНОH: по прецизно, ги истепаа.

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу најави оставка

МАКЕДОНОH: Најави оставка но нема да даде оставка.

Приведени се осум лица, 83 повредени, а тројца со тешки повреди

„За заедничка Македонија“ не се откажува од барањето за нови избори

„За заедничка Македонија“: Ако не сме заедно ќе нè нема, ќе ја нема ни Македонија

Ова сценарио е за разнебитување на Македонскиот народ, ако не сме заедно ќе не нема, ќе ја нема ни Македонија, ќе ја крстат како што сакаат, ќе пејат химни, ќе менуваат знамиња, рече во своето обраќање Борис Дамовски на протестот пред канцеларијата на ЕУ во Скопје.

Борис Дамовски

Сите овие настани се завеса низ која лесно гледаат вистинските Македонци, кој не гледа утре нема да биде Македонец и ќе се разбуди како северно жител, граѓанин на нечија територија. Мора да знаат дека нема да се откажеме од нашите барања, тие се нови избори, легитимитетот е на народот и тој ќе решава, нема повеќе туѓи химни во нашата земја и да живее Македонија, порача Дамовски.

МАКЕДОНОH:  НАПРЕД.

ГРУЕВСКИ БРИШЕШЕ ПАТОС СО ЧОМОВСКИ: Мислите дека мене странците не ми нуделе да го променам името и да ја федерализирам државата?!

МАКЕДОНОH: Некаде и ''подполегнавте'', но најбитно е да, сега сте исправени и повеќе да не се ''виткате''. Народот е тука, ќе ве исправи.

Груевски: Народот 60 дена протестираше мирно, СДСМ преку смислено сценарио го испровоцира народот

МАКЕДОНОH: Точно е, светски рекорд, Народот 60 дена протестираше мирно.

Димитриев - Да се почитуваат институциите и Уставот

Иванов останува на ставот дека е неопходна лидерска средба

МАКЕДОНОH: Прецедателот Иванов, никој не го ''врти'', затоa Прецедателе, почнете вие да ѓи ''вртите''.

РУСИЈА РЕАГИРА НА ДРЖАВНИОТ УДАР ВО МАКЕДОНИЈА: Западот веднаш да престане со мешањето, изборот на терористички командант не е легитимен!

Руската Федерација, апелира да се прекине со надворешниот притисок врз Македонија и да им се дозволи на одговорните политички сили во земјата сами да одлучуваат за својата иднина, соопштува руското Министерство за надворешни работи.

Руската Федерација, апелира да се прекине со надворешниот притисок врз Македонија и да им се дозволи на одговорните политички сили во земјата сами да одлучуваат за својата иднина, соопштува руското Министерство за надворешни работи.

,,Опозицијата која изгуби на парламентарните избори фактички се обиде на 27 Април насилно да ја превземе власта во земјата, избирајќи претседател на парламентот преку груби кршења на законските процедури“, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Тоа беше провокација за граѓаните кои два месеци протестираат да влезат во зградата на Парламентот во Скопје во знак на протест против таквата одлука.

„Официјалните претставници на ЕУ и други европски земји и САД, си дозволија  тоа противзаконско и насилно превземање на Власта, да го прифатат за легитимно и веднаш му честитаа на ,,новиот Претседател на Собранието“, поранешниот командант на проалбанската т.н. Народноослободителна војска“. Таквата молскавична координирана реакција несомнено сведочи дека случувањата се предходно планирани, наведува руското министерство за надворешни работи.

„Тоа повторно потврдува дека главната причина за сегашната внатршнополитичка криза во Mакедонија е флагрантно мешање  во внатрешните работи на оваа земја. Се гледа бескрупулозната  манипулацијасо волјата на граѓаните со цел да се тргне легитимната власт“, нагласува МНР на Русија.

„Во  такви околности, адекватно решение може да биде само внатрешномакедонски дијалог во согласност со уставот и законите на државата“ истакнува Министерството за надворшни работи на Русија.

 

Заев го повика Вељаноски да го предаде кабинетот

Заев: Јас му реков на Аце да пука во Собрание ( Аце, пукал 2 пати )

Личното обезбедување на потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, или на неговиот партиски челник Зоран Заев, кои за време на инцидентот во Собрание носеле, а еден од нив и употребил огнено оружје, истото го сториле спротивно на законот. Законот за Собрание децидно и јасно предвидува дека личностите кои ги обезбедува МВР, во момент кога ќе влезат во законодавниот дом се под заштита на собраниското, а не нивното обезбедување. Дополнително носење оружје во зградата на Собранието не е дозволено.

Членот 43, став 1 од Законот за Собрание јасно предвидува дека „одржувањето на редот во зградата на Собранието и во просториите во кои работи Собранието го обезбедува посебна служба. Лицата од посебната служба за одржување на редот во зградата на Собранието на истакното место на облеката носи обележје на Собранието на Република Македонија.“

Во ставот три од истиот член пишува дека„ носење оружје во зградата на Собранието не е дозволено, освен за лицата овластени за одржување на редот во зградата на Собранието.“

 

Георгиевски: Изборот на Џафери нема да помине – извршен е во качачка процедура 

„На сите им ја честитам третата албанска држава во регионот“. Ова е првата реченица на поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски, прашан како го коментира ... 

МАКЕДОНОH: Господинот е ''малку'' ечесивен во негативна насока,.. 


Стојан Андов: Македонија е посрамотена и понижена

Стојан Андов: По посетата на Хојт Ји, Македонија брзо ќе добие нова Влада

МАКЕДОНОH: Стојан Андов е еден од поголемите политички срамови со катастрофални последици за Македонската Држава, како прецедател на Собрание, што сме го имале во Република Македонија. Последиците од негативното политичко делување на Стојан Андов ќе се чуствуваат многу време во Македонската Држава. 

Психопатот кој нареди да се пука во народот и криминалец  Заев, надвор од деловникот со своите пратеници  ''избрaa'' нелигитимен претседател на Парламентот. 

'' Изразувам големо жалење за она што се случи во четвртокот после завршувањето на седницата, во тој момент јас бев во мојот кабинет и во тие два часа имаше страшно големи случувања и во мојот кабинет  и нормално во салата 34 која е прес центарот, но морам да кажам дека најголемите случувања се одвиваа пред мојот кабинет и пред салата 34, вели Трајко Вељановски, за вестите на телевизија Сител.

– Министерството за внатрешни работи е одговорно во однос на обезбедувањето на Собранието и тие можат потполно да одговорат на сите прашања и жалам за тоа што се лсучи и веројатно имало големи пропусти и затоа жалам за тоа. Тој ден јас пречувствував дека одредени работи ќе се случат, поготово што гопсодинот Зоран Заев зема процедурално и го искажа ставот на својата партија , за жал тој искажа многу лоши зборови и закани  дека претседателот тој ден мора да го изберат без разлика дали на скали, во салата, правен факултет, надвор, или пак на МАНУ да изберат претседател, но јас мислев дека сепак ќе преовладува разумот бидејќи пратениците после тоа упатија голем број на молби и од моја страна исто така беше испратено молба дека ние работиме за интересите на граѓаните и не очекував тоа да го направат, рече Вељановски.

Тој вели дека тие имале смислено сценарио и дека не очекувал тоа да го направат.

– Јас не очекував дека тоа ќе го направат, тие имаа смислено сценарио. Од 31 пратеник од СДСМ јас им го одобрив да работи Собранието и во петок, но тие имаа смислено и се гледаше дека тие ги имаат смислено и подготвено сите документи кои не ги направија согласно деловникот, седницата се заврши во 18 часот и ја закажав за следниот ден во 11 часот'', истакна Вељановски.

30/04/2017

СДСM во четвртокот, откако заврши седницата во Собранието, на нелегитимен и незаконски начин го избра Талат Џафери за претседател на законодавниот дом. На таканаречената седница на СДСМ, спроведена спротивно од сите законски процедури, немаше ни записник, ни стенограм ниту пак некој водеше постапка, броеше или утврдуваше кој и како гласал.
СДСМ тврдеше прво дека Талат Џафери бил избран со потребниот минимум 61 гласови, за после само еден час да ја качи бројката на 62… Но, после многу измами и после измамнички избори на овој начин СДСМ се обидува да ја измами јавноста, странските дипломати и преку државен удар да земе власт со Собранието.

За Мухиќ и Мисовски ова кривично дело не застарува, ќе одговараат

-Во кадарот групата на СДСМ, ДУИ и нивните пучисти има помалку од 30 пратеници. Под галеријата, во остатокот редови има уште околу 20… и, тоа е се! Освен останатите законски услови, нема ни потребен број пратеници за да се гласа воопшто за претседател на собрание, а камоли да се изгласа, пишува порталот Старт.мк.

Поддржувачите на Тиранската платформа целосно ги прегазија Уставот, Деловникот и законите во обид да го изберат Талат Џафери за претседател на Собранието

http://start.mk/article/233224/pak-prevara-so-sds-nema-ni-50-pratenici-koi-glasaat-za-talat-xaferi

АЛСАТ објави дека немало 60 пратеници во салата во четвртокот

http://puls24.mk/mk/vesti/alsat-objavi-deka-nemalo-60-pratenici-vo-salata-vo-cetvrtokot

Со овој ''избор'' Македонската Држава, по незнам кој пат е понижена од така наречените ''македонски'' политичари, тоа го нема никаде во светот, самите себе се понижувате, а со тоа народот и лојалните граѓани во Македонија.  

Таканаречената опозиција, во желба за некоја година власт, на погрешен начин, со погрешни политички партнери, ја ''поткопуваат'' Македонската Држава, ова не е прв пат од нивна страна. Неможе повеќе да се прават отстапки за албанското малцинство, нивните барања се понижувачки. Сега се најдоа тие ''диктаторите'' ИЗМЕШАНИ меѓу народот, да ја бранат Македонската Држава, кои до вчера беа политички партнери  и сега се, ќе видите, пак ќе се здружат, cо ДУИ - помилувани за тероризам, начело со помилуван за тероризам, кој си го ракетира ''својот'' народ, а тие другите ''својот''.  Tие главните кои ја ''туркаат'' таа ''тиринската платформа'', тие ли ќе ве внесат во ЕУ и НАТО,.. или патентирани криминалци. Треба да сте малоумни,  ако го мислите тоа. Ќе ви земат СЕ, нема да ви дадат, ништо.
Направивте од ''диктаторот''  и велепредавникот, бранител на националните интереси,.. ЗАСРАМЕTЕ СЕ. 

НЕМОЖЕ една диктатура да се замени со друга диктатура, водачот на Опозицијата е психопат и патентиран криминалец, каде сте тргнале, тие се посилни финансиски, поспособни политички, воено помоќни од вас и повеќе мотивирани, ќе ве ''испотепаат'', сите, а Македонската Државa ќе оди надолу, надолу,... 
Најдете си барем некој водач кој НЕ Е ОСУДУВАН, па помилуван за криминал, вашите партнери - помилуванитe  за тероризам, вие бевте тие o д СДСМ,  кои им ја отворивте вратата  на  помилувани за тероризам  во политиката 2001,.. вака сте само една траги-комедија и тие од надвор што ве помагаат и тие се смешени, кога зборуваат за демократија и право.

Вака како што сте тргнале само и наштетувате на Македонската Државa, затоа застанате.

Пожар во Генералштабот на АРМ - Нема повредени лица ( 29/04/2017 )

МАКЕДОНОH: Дали, Хојт Ли, поддржувач на терористи, успеа ли, да ''издејствува'' средба со Прецедателот на Република Македонија - Иванов. 
Ќе видиме, Прецедтелот,..
негираше средба пред некој ден,.. но откако му се ''запали'' пpeд два дена под несреќни околности Генералшатабот на АРМ, а му организираа и државен Удар во Собранието, во четвртокот. СЕ е можно. 

Хојт и Бејли ќе одговараат за нивното криминално делување во Република Македонија

Ма каква среќа во несреќа, Хојт е тука, тој ќе реши СЕ, да не беше испланиран, овој циркус во четвртокот, за ''пироманот'', пардон ''миротворецот'' Хојт?

Хојт и Бејли дадоа безрезервна подршка за ''демократски'' избраниот  помилуван  терорист, пардон, Прецедател на Собранието на PМ. Ма нивниот Прецедател ( Прецедателот на САД ) знае ли, што ''матат'' овие двaјца?

Најверојатно Прецедателот на САД, нема време за малата Македонија

Не знаеле ништо, од САД, што се случува и што прават бирократите на САД во Европа и Р. Македонија.

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила.

МАКЕДОНОH:  Што договориле ќе видиме после некој ден, живи били па видели.

Зошто Македонскиот Прецедател, се среќава со ''заменик'' на нешто, проверивте дали тој Хојт и воопшто е заменик,.. некаде? Можеби му дале оставка.

Стојан Андов: По посетата на Хојт Ји, Македонија брзо ќе добие нова Влада, изјави на ден 28/04/2017. Дали Андов, ''погоди'', живи били па видели.

Избори, СЕ најдоброто решение за Република Македонија, народот нека одлучи, но да не му се сервира на народот истото ''мену'', со корумпирани политичари, како на последниве избори. 

01/05/2017 

Граѓани на Заедничка Македонија,

ПРОДОЛЖУВАМЕ ПОНАТАМУ. ПОСИЛНИ, ПОСПЛОТЕНИ, ПОМОТИВИРАНИ. ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА.

Вторник, 17:00 пред Влада на Република Македонија во Скопје и плус низ целата држава. Од оваа битка отстапување нема, бидејќи ако неа ја изгубиме, ја губиме Македонија. А тоа за граѓаните на Република Македонија – НЕ Е ОПЦИЈА. Кој мисли поинаку, нека се обиде да не’ спречи. Како и секогаш… ќе биде поразен. Бидејќи доброто секогаш победува.

Излезете на улица и покажете им на провокаторите, на насилниците кои сакаат со силување на Уставот и законите да дојдат на власт, на оние кои се закануваат со палење, убивање и судски прогон на граѓаните кои ја сакаат Македонија, на оние кои не’ нарекуваат ТЕРОРИСТИ затоа што сакаме да го спречиме теророт врз нашата мила земја… кажете им од што сме направени. Кажете им дека во нашиот ген не постои зборот покорување, туку само зборот НЕПОКОР. И кажете им дека стравот кој го имаат од нас им е оправдан. И ќе изгубат. Бидејќи тие мора да изгубат, за Македонија да победи.

 

МАКЕДОНОH: НАПРЕД, За Македонија.

Избори, СЕ најдоброто решение за Република Македонија, народот нека одлучи, но да не му се сервира на народот истото ''мену'', со корумпирани политичари, како на последниве избори. 

Да се даде мандат за формирање на влада на помилуван за криминал и на истиот кој е обвинет повторно за криминал,  не е морлно, а ниту правно,... а ако е уставно тогаш тој ''Устав'' е незаконски. 

Прецедателот даде мандат за формирање на влада на обвинет за криминал,  не е морлно, а ниту правно,... а ако е уставно тогаш тој ''Устав'' е незаконски

Прецедателот сака некој друг да ѓи реши проблемите во Македонија. Преблемот во Република Македонија е КОРУПЦИЈА И КРИМИНАЛ во висoките институции во Република Македонија.

Уште на самиот почеток не требаше да се дозволи да излезат на избори: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

Политичкитe партии  o
д СДСМ,  ВМРО - ДПМНЕ, ДУИ, ДПA  И НА ДЕЛО ДОКАЖАА ДЕКА, НЕ СЕ ЗА ПРАВНА ДРЖАВА И ИЗЛЕГОА на парламентарни избори  на 11/12/2016,  во Република Македонија, со криминално осудувани лица, па помилувани, лица кои се обвинети па помилувани за криминал, во судски процес за криминал,...  со обвинети за криминал, со лица врз кои се води криминална истражна постапка и со лица помилувани за тероризам. 

За крај, само треба да напоменеме, со какви индивидуи си имаме работа.

ВМРО  - ДПМНЕ дозволи двојазичност, а СДСМ ќе ве казни со 5.000 евра,  ако не знаете Албански, но Македонскиот народ и грѓаните кои се За Мкедонија,  заедно со  Иванов - Прецедателот на Република Македонија, рекоа, НЕ

Иванов - Прецедателот на Република Македонија, речe, НЕ, но до половина, за да стане целосна работата,  треба да поргласи избори, HO, без  ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ.

Сите тие неодговорни политичари ќе сносат директна одговорност за диктатурата, политичкта нестабилност, корупцијата, економскиот и политичкиот застој и итн и итн,.. за граѓаните што живееат во истата.

Излeз, од политичката ситуација, која се повеќе и повеќе се продлабочува,  СЕ:  ВИСТИНСКИ ДЕМОКРАДСКИ ИЗБОРИ, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПОЛИТИЧАРИ КОИ СЕ: ОСУДЕНИ, ПОМИЛУВАНИ, ОБВИНЕТИ ЗА КРИМИНАЛ, ПОМИЛУВАНИ ЗА ТЕРОРИЗАМ, за јавни политички функции во Република Македонија и диплoмaтcкитe пpeдcтaвништвa, нa дpжaвaтa вo cтpaнcтвo.

Само така, Република Македонија, ќе излезе од политичката криза, која трае повеќе од 2 години, a Македонија  ќе биде чекор до воспоставување на  правна и демокрадска Држава.

 

 

.

.


.

ИСПРАТИ КОМЕНТАР:

 
 
ПРЕЗИМЕ
ИМЕ
ГРАД
ДРЖАВА
е-маил
КОМЕНТАР

.

.

*** Можете да не контактирате и на кoнтакт е-маил: info@makedoniaese.com

.

.

 

 

Alexandroy Makedonon

Василеон Александрој Македонон и го подари светот на македонците, а тие како му возвратија,.. го отруја, фамилијата му ја уништија,... а денес наместо Македонон (Македонски) го нарекуваат ''велики'' или ''the great'', додека државата на латиница му ја нарекуваат ''Мacedonia'' - Мацедониа, итн,.. а да ќе заборавев,... дозволуваат некој друг да и бира име.

Ќе се најде ли некој да ги ''подисправи'' работите?

 

.

На ден 05 - 03 - 2009, е конструирана страната на Македонија е СЕ: http://www.makedonijaese.com/. Тој ден и се смета за роденден на организацијата Македонија е СЕ.

На ден 02 - 16 - 2016, е конструирана peзepвнaтa страната на Македонија е СЕ: http://www.makedoniaese.com/ страница која е по погодна за посета со мобилни апарати кои имаат инсталирано андроид софтвер.

????????? B?KTOP

Уште на самиот почеток интернет страницата на Македонија е СЕ, бидејќи зборува за Вистинската Историја на Македонија со историски факти, но и актуеллни политички настани, СТАНУВА ТРН во очите на сите непријатели на Македонската Држава, ма и трн во очите на некои политички организации во Р. Македонија.

Страницата на Македонија е СЕ, е конструирана како резултат за потребите на Македонскиот Народ и друѓите да се запознаат со Вистинската Македонска Историја, политика и болното Македонско прашање.

Страницата на Македонија е СЕ е конструирана за да помогне за зачувување на македонскиот идентитет, земја, култура, јазик, право за слободен говор, мисла, движење, соживот cо другите национални малцинства во Македонија, слободно искажување и потик на искажување МА и негување на националниот идентитет како во Македонија така и во светот.

.

ГАСНУВА  -  АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

 

 

 

 

 

 

 

 

VASILEON ALEXANDROY MAKEDONON

 

 

 

 

 

 

 

 

Наскоро, ПОСЛЕ ПОВЕЌЕ ОД 2200 ГОДИНИ ЌЕ ИМАТЕ МОЖНОСТ ДА ГО ИМАТЕ МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ НА ФИЛИП МАКЕДОНСКИ, СО ПРАВИЛЕН ОБЛИК И ЛИК, ЦЕЛОСНО ИЗРАБОТЕНО ОД УМЕТНИЦИТЕ НА МАКЕДОНИЈА Е СЕ

 

VASILEON ALEXANDROY MAKEDONON
MAKEDONONBACИЛEOHMAKEDONON

КОНТАКТИРАЈТЕ СО МАКЕДОНИЈА Е СЕ

За сите инфомации, контакт е-маил: info@makedonijaese.com

 

Македонија е СЕ, се залага за нова химна: '' Земјa Mакедонскa''

 

>
>
>

 

Alexandroy MakedononAlexandroy MakedononAlexandroy Makedonon

  
MAKEDONONMAKEDONON

НИЕ СЕ ДЕФИНИРАМЕ КАКО ЉУБИТЕЛИ НА СЛОБОДАТА 

ЗА НАС МАКЕДОНИЈА Е СЛОБОДАТА 

 АКО ИМА

МАКЕДОНИЈА

 ЗА НАС ИМА И СЛОБОДА

Копираит © Македонија е СЕ MAKEDONIAeSE.com Сите Права Задржани

Македонија е СЕ Партија на Народот на Слободата МС ПНС
Историја на Македонија

МАКЕДОНИЈА

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

MAKEDONIA

        BACИЛEOH Alexandroy Makedonon  МАКЕДОНОН

MAKEDONONАЛEКCAHДРОЈMAKEDONON

Македонско Име вечно нема да загине.
Глава даваме, Македонија и Mакедонско име не даваме.

Од Македонија и Алекcандрoj Македонон, славeн Василeoн Македон нема да се откажеме.
Cлава македонска ќе повратиме,
Алекcандрoj Македонон славен Василeoн Македон обожaваме,
Македонија, земја нај мила уважуваме.

Малку сме на број, ЕЈ, ХЕЈ,
силни сме во бој, ЕЈ, ХЕЈ.
ЕЈ, Алекcандрoj, OJ, OJ,
ЕЈ, Македонон, OH, OH.
Алекcандрoj Македонон славен Василeoн Македон, нас не предводи.