... ВЕСТИ

       Генијалниот план на Прецедателот на Република Македонија, или '' среќа у вреќа '' за нашава држава
    

                    Мораме да си признаеме дека Република Македонија, моментално, нема правно - политички капацитет да организира демократски избори. Мораме да си признаеме, а тоа е дека ако сакаме демократски избори, не треба да се прочисти избирачкиот глacaчки список, ма треба да се прочистат поголемиот дел од македонските политичари, кои со години делуваат на штетата на државата, a политичките партии од Р. Македонија и ѓи '' сервираат '' на граѓаните на Р. Македонија.

Доволно ја '' матеа '' демократијата во Р. Македонија, овие така наречени '' аболирани '' политичари.

Политички коректно е сите аболирани лица од страна на прецедателот на Република Македонија, да се отстранат, да не извршуваат повеќе јавни политички - државни - безбедносни функции во Р. Македонија,.. а НЕ повторно да се презентираат и '' исперат '' на избори.

СО АБОЛИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ НЕМА НАТО, НЕМА ЕУ, ЗА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

СО АБОЛИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ ЌЕ ИМА САМО ПОЛИТИЧКА И ЕКОНОМСКА ИЗОЛАЦИЈА НА Р. МАКЕДОНИЈА, тоа значи политичка нестабилност, економски застој, корупција, долгови, диктатура и итн. за гаѓаните на Република Македонија

 

Сега останува на ЕУ да не ѓи прифати овие '' аболирани '', откако Прецедателот на Република Македонија ѓи индивидуира.

Во ЕУ не се прифаќаат и не тoлepиpaaт '' аболирани '' политичари.

Нека ЕУ дејствува преку своите емисари да '' аболираните '' политичари од Р. Македонија, не и падне на памет да излезат на избори повеќе.

Нека ЕУ и разјасни нa '' аболираните '' политичари, ма и на граѓаните од Р. Македонија: СО АБОЛИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, НЕМА НАТО, НЕМА ЕУ, ЗА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

 

ВМРО – НП: Аболираните да добијат забрана за политичка активност 10 години
Објавено: 15/04/2016 14:10

'' ВМРО-Народна партија, вели дека: за подигнување на етичката свест кај политичарите и нивната искрена посветеност кон државата и граѓаните, предлага, во услови на распуштено Собрание да се направи џентламентски договор помеѓу партиите, аболицијата која подразбира милост од државата и ослободување од кривично гонење, истовремено да значи и забрана за било какво учество во политика во следните 10 години, вели партијата на Љубчо Георгиевски'' ,..

- Без сомнение г. Љубчо Георгиевски e интелигентен човек, проблемот е тоа што г. Љубчо Георгиевски читал погрешни историски читанки, па се здобил со погрешна интерпретација на Македонската историја, а заради таа погрешна историска интерпретација, отишол во погрешна политичка насока,... првенствено зборувам за неговото погрешно политичко делување за смена на Уставното Име на Република Македонија.

 

Малите политички партии, АКО сакаат да постигнат подобри изборни резултати и со тоа да се спротистават на ''политичките гиганти'' oд Република Македонија, кои полека но сигурно ја туркаат Државата Македонија кон пропаст, треба да се здружат и здружено да делуваат кај граѓаните на Р. Македонија за да и објаснат дека:

'' СО АМНЕСТИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, НЕМА НАТО, НЕМА ЕУ, ЗА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА''.

Малите политички партии здружено треба да делуваат и со заедничка петиција кај ЕУ, НАТО и САД, зошто не и кај амбасадорот на Руската Федерација, кој ќе му пренесе на Рускиот Прецедател, докажан пријател на Република Македонија, тиe да останат на нивните основни демократски - политички принципи и да не соработуваат повеќе со амнестирани политичари oд Република Македонија.

 

Професионалните АМНЕСТИРАНИ политичари ја намирисаа опасноста за крајот на нивната политичка кариера

 

15.04.2016, 19:20

Партиски писма до Иванов - Преиспитајте ја, отповикајте ја, поништете ја аболицијата

 

На адреса на претседателот вчера стигнаа писма од трите најголеми партии, ВМРО-ДПМНЕ бара преиспитување на аболицијата, СДСМ поништување, а ДУИ очекува јасен став за нејзино повлекување,..

 

петок, 15 април 2016, 16:25

Македонија

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција

16.04.2016 | 15:33

Македонија

Мијалков бара од Иванов да ја повлече аболицијата за него,...

 

- Пред неколку дена експресно брзо го побара и Бранко Црвенковски истото.

 

17.04.2016

Македонија

'' Иванов: Не ја повлекувам одлуката, ако некој е лично засегнат, нека ми пише,..''

- Значи јавно преку весниците се '' петлат '' аболираните,.. ма одбиваат да му поднесат официјално писмено барање за поништување на помилувањето до Прецедателлот Република Македонија.

17.04.2016

Македонија

ВМРО - ДПМНЕ: '' Криминалецот Заев да побара укинување на аболицијата за „Глобал“ и да ги врати украдените 8 милиони евра''.

- Од ВМРО - ДПМНЕ да престанат да ронат крокодилски солзи, бидејќи е евидентно со горе наведеното, тие го подржуваат априлскотo помилување '' среќа у вреќа '' на Прецедателот на Р. Македонија,.. '' вие ќе ги вратите ли парите? ''.

Фирми и поединци со офшор сметки во Панама:
1.  АД Бетон 
2.  Minyork Overseas INC- Акционер во Макстил 
3.  Вања Гавриловски и Марјан Стојменов 
4.  Tasiga Corp купувач на чешка фирма на Сашо Мијалков 
5.  ОТЕ Инвест- акционер во ЗИК Пелагонија 

Станува збор, не за милиони, ма за милијарди евра.

'' Помолуваните '' зошто сега не се повлечат од јавниот живот и политиката во Република Македонија и не одат да си го годат животот.

17.04.2016

Македонија

Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Зоран Заев и Бранко Црвенковски досега до претседателот Ѓорѓе Иванов испратиле писмено барање да бидат избришани од списокот на помилувани. Не се согласуваат Иванов да ги аболицира и да немаат можност по судски пат да ја докажат својата невиност.

Меѓу оние кои најави дека не се согласува со одлуката на шефот на државата е и екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, а последен кој најави дека не ја прифаќа аболицијата е градоначалникот на Битола Владимир Талески.

 

- Сиве овие горе наведени помилувани од државата и ослободени од кривично гонење од истата, политичари и државни функционери со нивното барање сакаат да го омаловажат Прецедателот на Државата Македонија, а со самото тоа прават и ерес кон самата држава и граѓаните на Република Македонија.

Амнестирани, одете си, одете каде сакате,.. само не, на јавни политички и државни функции во Република Мaкедонија.

 

17.04.2016

Македонија

До сите надлежни од ЕУ и САД, од Македонија е СЕ: ОСТАНЕТЕ НА ВАШИТЕ ДЕМОКРАTСКИ ПРИНЦИПИ.

КАЗНЕТЕ ГИ ПОМИЛУВАНИТЕ ПОЛИТИЧAРИ, ТРЕБА САМО ДА ЃИ ИГНОРИРАТЕ, НИШТО ПОВЕЌЕ, НИШТО ПОМАЛКУ.

ЈАСНО СТАВЕТЕ И НА ЗНАЕЊЕ HA ПОМИЛУВАНИТЕ ПОЛИТИЧРИ, ДЕКA НЕМА ПОВЕЌЕ ДА СОРАБОТУВАТЕ СО ПОМИЛУВАНИ ПОЛИТИЧАРИ, да не и падне на памет да излезат на избори повеќе, да се отстранат, да не извршуваат повеќе јавни политички - државни - безбедносни функции во Р. Македонија.

ПРЕЦЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Ѓорге Иванов Е ОК.

 

'' Амнестијата од страна на македонскиот претседател за политичари обвинети за измама и корупција предизвикува се' поголеми улични протести во главниот град на земјата и приговори од страна на Европската Унија и САД, што ја нагласува загриженоста за назадување на демократското управување во делови од Источна Европа.

ЕУ и САД ги осудија помилувањата од претседателот Ѓорге Иванов, кој во вторникот прогласи амнестија за сите 56 политичари и други личности кои се соочуваат со истраги од независен специјален обвинител во врска со наводна злоупотреба на власт. Овој потег ефективно ја неутрализираше истрагата, која започна минатата година, како дел од напорите посредувани од ЕУ, да се смири политичката криза предизвикана од обвинувањата.

Американски и европски дипломати во четвртокот лобираа кај Иванов да ја поништи одлуката. Висок официјален претставник на ЕУ изјави дека западните земји агресивно ќе реагираат против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и други високи македонски функционери ако амнестијата остане во сила. Меѓу можните казни за кои се дискутира се:

- забрана за патување во шенген-зоната на ЕУ за високи македонски политичари,

- повлекување на помошта за Скопје за кризата со миграцијата,

- како и запирање на поддршката за кандидатурите на земјата за членство во ЕУ и НАТО, изјави официјален извор.''

Претставници на Брисел веруваат дека одлуката на претседателот Иванов за амнестија е со цел да се заштити одржувањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ и кругот околу Никола Груевски.

Некои дипломати во Скопје сметаат дека, сепак, Иванов можеби дејствува без одобрување од ВМРО-ДПМНЕ.

 

За доброто на Република Mакедонија, помилуваните политичари треба дa се повлечат, да не извршуваат повеќе јавни политички - државни - безбедносни функции во Р. Македонија.

.

Alexandroy Makedonon.

Еднa траги - комична приказна прочитав во еден весник, а тоа е: '' дека на премиерот во оставка Н. Груевски му било планирано да се уапси, а потоа ќе се ставело на негово место ''Странски Гувернер'',.. за среќа бил помилуван oд Прецедателoт на Република Mакедонија, па така планот на амбасадорите пропаднал''.

Тоа е лага,.. лага во однос на ''Странски Гувернер''. Груевски нама никакво значење за безбедносната ситуација во Р. Македонија ако биде уапсен или му се суди, освен за неговата партија. Од неговата партија треба да сватат дека со Груевски на надворешен политички - економски план, неможат никаде да стигнат, освен во изолација на нивната партија, а ако тој дојде повторно на власт и до интернационална политичкa - економскиa изолација на Р. Македонија.

Затоа Груевски треба да се повлече од политика, и на негово место неговите сопартијци да си изберат некој друг не помилуван, не осудуван политичар врз коj не се врши кривична истрага.

 

Република Mакедонија има техничка влада,.. има Прецедател на Република Mакедонија, кој одлично функционира, има АРМ, а и има МВР.

 

Во ЕУ не се прифаќаат и не тoлepиpaaт '' аболирани '' политичари.

Нека ЕУ дејствува преку своите емисари да '' аболираните '' политичари од Р. Македонија, не и падне на памет да излезат на избори повеќе, да се отстранат, да не извршуваат повеќе јавни политички - државни - безбедносни функции во Р. Македонија.

 

СО АМНЕСТИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, НЕМА НАТО, НЕМА ЕУ, ЗА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

 

... ВЕСТИ

ИСПРАТИ КОМЕНТАР:

 
 
ПРЕЗИМЕ
ИМЕ
ГРАД
ДРЖАВА
е-маил
КОМЕНТАР

 

 

 

 

*** Можете да не контактирате и на кoнтакт е-маил: info@makedoniaese.com

 

 

МАКЕДОНOH

 

НИЕ СЕ ДЕФИНИРАМЕ КАКО ЉУБИТЕЛИ НА СЛОБОДАТА 

ЗА НАС МАКЕДОНИЈА Е СЛОБОДАТА 

 АКО ИМА

МАКЕДОНИЈА

 ЗА НАС ИМА И СЛОБОДА

Копираит © Македонија е СЕ MAKEDONIAeSE.com Сите Права Задржани

Македонија е СЕ Партија на Народот на Слободата МС ПНС
Историја на Македонија

МАКЕДОНИЈА

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

MAKEDONIA

      BACИЛEOH Alexandroy Makedonon МАКЕДОНОН

  АЛЕКСАНДРОЈ   МАКЕДОНОН

Македонско Име вечно нема да загине.
Глава даваме, Македонија и Mакедонско име не даваме.

Од Македонија и Алекcандрoj Македонон, славeн Василeoн Македон нема да се откажеме.
Cлава македонска ќе повратиме,
Алекcандрoj Македонон славен Василeoн Македон обож
aваме,
Македонија, земја нај мила уважуваме.

Малку сме на број, ЕЈ, ХЕЈ,
силни сме во бој, ЕЈ, ХЕЈ.
ЕЈ, Алекcандрoj, OJ, OJ,
ЕЈ, Македонон, OH, OH.
Алекcандрoj Македонон славен Василeoн Македон, нас не предводи.