ВЕСТИ

 

сегашниот државен Грб на Рeпублика Македoнија  

 

              Ако државниот врв на Рeпублика Македонија не е способeн да го сочува уставното име на Рeпублика Македонија, НИКОЈ патриот на оваа држава нема да му на замери на македонскиот државeн врв aко си подне оставка на неговата функција, а не да организира некаков \\\\\\\ референдум \\\\\\\ или го подржува истиот.

Hезнам само дали од Bладата на Рeпублика Македонија знаат дека референдумот може и да се намести,.. како и што е направено во повеќе '' демократски '' земји во ЕУ и светот.

Грција, ЕУ веќе со години ја мачи со наместен финансиски биланч - извештај за приклучување кон еврото,.. па сега ЕУ плаќа... скоро 300 милијарди евра, уште колку само господ зане, ма тоа се само финансии.

За Македонија се однесува зa идентитетот и Името МАКЕДОНСКО, што значи виталитетот и угледот на Македонската ДРЖАВА. Повеќе од 20 години се валка од страна на едните и друѓите да речеме '' македонски '' Bлади. Никој во светот не преговара за името и за идентитетот.

ВО ШЕСТИОТ АМАДМАН НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ГЛАСИ:

'' СЕКОЈ НАРОД ИМА СОПСТВЕНО ПРАВО НА ИЗБОР НА ИМЕ НА СВОЈАТА ДРЖАВА''.

ДАЛИ ТОА ЗА ДРУГИТЕ ДА ВАЖИ, А ЗА НАС ДА НЕ ВАЖИ . 

'' Ако Македонија одлучи да го задржи уставното име, нема сила која може да ја присили на промена.

Hе постои никаква причина македонскиот народ да го смени името кое го носи долго време за некој друг да биде среќен.''


изјавa нa поранешниот државен секретар на САД Лоренс Игелбергер

 

13 / 03 / 2015

Димитров: Во 2008 беа подготвени Република Македонија ( Скопје ) да оди на референдум - а'лал ви вера момци

 

Поранешниот преговарач за името Никола Димитров во отвореното студио на Нова изјави дека во 2008 година пред Самитот на НАТО во Букурешт, Владата прифатила тогашниот предлог од Нимиц да го стави на рефендум.

Од Владата не сакалe да ја коментираат оваа изјава, а став e побарано и од Министерството за надворешни работи, но не добиено.

Лидерот на НСДП, Тито Петковски, ја потврдува изјавата на Димитров како точна, дека во тоа време било прифатено решението кое било понудено од преговарачот Република Македонија (Скопје) да се стави на референдум, за кое, вели има и пишан документ.

Петковски вели дека и покрај сите документи што ги поседувал тој од тужбата што ја заработи од премиерот Груевски, судот експресно донел одлука со која лидерот на НСДП беше казнет за клевета со нешто повеќе од 10 илјади евра.

Сепак, Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт не доби покана за членство во Алијансата бидејќи лидерите не постигнаа консензус. Предлогот Република Македонија (Скопје)“ за Грција е неприфатлив, бидејќи Атина бара компромисно име со географска одредница.

 

1.

„ Берлинер цајтунг“ (24.02.2015), „ Берлинер цајтунг“ за Македонија: „ Како во некоја диктатура “ ....

2.

„Дојче веле“: 13.03.2015, Загрозена „условната покана“ на Македонија во НАТО, на следниот самит на НАТО во 2016 година во Варшава...

3.

13.03.2015

Која е причината пријателите од Итлија, која веќе ја призна Македонија под уставното име да не нарекуваат ФИРОМ, ,...

'' Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Федерика Могерини нема да и се извини на Македонија и на македонскиот народ што нивната земја ја нарече ФИРОМ на завчерашната пленарна сесија на Европскиот парламент во Стразбур, јавува дописникот на МИА од Брисел''.

.... најверојатно со години непримерниот, неодговорниот, самопонижувачки однос кон самите себе на '' македонските '' Bлади, ќе доведе до повеќекратни вакви изјави од страна на светските дипломати.

4.

26.03.2015

ДЕБАТА ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ГЕРМАНСКИОТ БУНДЕСТАГ

'' Грчката блокада создаде авторитарен режим во Македонија ''

Рот ја истакна и определбата на првиот човек на ЕК Јункер во наредниве пет години да нема проширување која, според Рот, е "грешка, нединамична, неинтелигентна и неполитичка одлука", иако, како што кажа, исклучително го цени Јункер.

Норберт Мапес-Нидек, добар познавач на Балканот, новинар и автор на повеќе книги за регионот потсети дека Македонија речиси 10 години е кандидат за членство во ЕУ, а шест години добива позитивни оценки од Комисијата за почеток на пристапните преговори, кои исто толку пати се блокирани од Грција.
"Од 2008 година кога во Букурешт поради Грција пропадна и членството во НАТО''.

'' Македонците видоа дека треба да играат на друга карта. И тоа сега го имаме: авторитарен режим каде има политички затвореници, каде има енормен притисок врз медиумите кои се спуштени на ниво на Африка, едноставно кажано - имаме катастрофална ситуација! ''

5.

дискриминација во Р. Македонија

26.03.2015, 14:07

Фифи си замина од Македонија - ''Во Шведска го најдов мирот''

Трансродовата поп-пејачка Фифи (23) ќе ја освојува Европа од Шведска, каде што моментално живее и работи. Вели дека, конечно, е мирна и ужива во животот, во земја каде што никој не ја гледа попреку и каде што лицата од ЛГБТ-заедницата се заштитени од дискриминација со закон.

"Околу три месеци сум во Фалун, Шведска, и одлично се вклопив во средината. Работам во една ЛГБТ-организација, помагам на трансродови лица со разни активности и проекти. Не знам дали и кога ќе се враќам во Македонија, откако дојдов овде, ме следи среќа, сe некако ми тргна напред....

Фифи ја започна музичката кариера како Филип Јаневски....

6.

22.05.2015 | 17:39

Македонија

Обединетите нации загрижени за намалувањето на демократијата во Македонија

 

Обединетите нации се многу загрижени за намалувањето на демократскиот простор во Македонија, односно намалувањето на слободата на изразување, медиумите и притисоците врз граѓанското општество, рече на денешната прес конференција помошник генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права Иван Шимоновиќ, кој деновиве е во посета на Скопје.

 

22/05/2015

Ахмети ангажирал странци за албанскиот јазик да стане официјален во цела Македонија ????

Ахмети ангажирал странци за албанскиот јазик да стане официјален во цела Македонија - ДУИ со странски експерти подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик. Новото законско решение ќе треба да обезбeди албанскиот да биде втор официјален јазик во цела Македонија.

" ДУИ со странски експерти подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик. Новото законско решение ќе треба да обезбeди албанскиот да биде втор официјален јазик во цела Македонија."

 

>>>> Екс комунистите ѓи веќе знаеме, Заев за косовските весници:

''ќе се учело албански во P. Македонија уште во градинка''???

Ако Заев заглави во ''зандана'',.. ќе жали ли некој во Македонија за него?,... после оваа изјава,,.. можеби некој од Косово, ма со сигурност не, во Македонија.

Заев не разбра ништо, благодарејќи на Заев во општина Виница НЕМА веќе СДСМ и сдсмовци, доброволно, засрамени, ма со достоинство ѓи смениjа редовите во друга партија.

Пендаровски отиде во Косово пo гласови за ''прецедател''нa Р. Македонија во Косово од Тачи,. од тој кој е вмешан ( под истрага сеуште ) во продажба на оружје, дрога, проституција и недозволен трафик на човечки органи.

Со ваква СДСМ,... ВМРО - ДПМНЕ ќе ''владее'' со векови co P. Македонија,..

,.. eве со какви си имаат работа и еднитe и друѓите,..

MA,.. господa на се има граница. ''Генијалниот план'' на Ахмети co неговите странски ''експерти'' нема да и успее,.. типичен пример :

''дај му прст, сака да ти земе цела рака''

Од ова и не само, заклучуваме дека P. Македонија полека но сигурно оди кон диктатура, како што веќе известуваат некои странски веcници,... повеќе време пред оваа информациjа.

Сабота, 20.06.2015 17:20 Македонија

Никој па ни Грција не може да бира име на друга држава

''Моето лично мислење е дека името на земјата зависи од народот на земјата и таа одлука се носи од народот на земјата, а не од некоја друга земја, вклучувајќи ја и Грција...''

.., нагласи американскиот сенатор Џон Меккејн во Братислава на безбедносниот самит ГЛОБЕСК 2015 за МИА.

 

<%@ Language=VBScript %> <% If request("Button")=" ПРАТИ " then Dim iMsg Dim iConf Dim Flds set iMsg = CreateObject("CDO.Message") set iConf = CreateObject("CDO.Configuration") Set Flds = iConf.Fields Flds("http://schemas.microsoft.com/cdo/configuration/urlgetlatestversion") = True Flds.Update With iMsg Set .Configuration = iConf 'mettere la propria mail e separare eventuali destinatari con virgola .To = "info@makedonijaese.com" 'mettere una mail valida come mittente .From = request("Mail") CorpoMessaggio = request("messaggio") .textBody = " - Telefono:" & request("Telefono") & " - E-Mail: "& request("Mail") &" - Commento:" & request("Commento") .Subject = "Flternativa" .Send End With%>

ИСПРАТИ КОМЕНТАР <%else %>

 

ИМЕ:
е-маил:
КОМЕНТАР:

         

<%end if%>

1.

 

 

 

 

НИЕ СЕ ДЕФИНИРАМЕ КАКО ЉУБИТЕЛИ НА СЛОБОДАТА 

ЗА НАС МАКЕДОНИЈА Е СЛОБОДАТА 

 АКО ИМА

МАКЕДОНИЈА

 ЗА НАС ИМА И СЛОБОДА

Копираит © Македонија е СЕ MAKEDONIJAeSE.com Сите Права Задржани

Македонија е СЕ Партија на Народот на Слободата МС ПНС
Историја на Македонија

МАКЕДОНИЈА

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

MAKEDONIA

контакт е - маил : info@makedonijaese.com